Domácí

Zvedli nám daň z nemovitosti, zuří lidé. Někde stoupla i o stovky procent

Zvedli nám daň z nemovitosti, zuří lidé. Někde stoupla i o stovky procent
Zdroj: Profimedia

Právě v těchto dnech zasílají finanční úřady platební výměr na daň z nemovitosti pro rok 2020. V řadě obcí a měst se přitom oproti loňskému roku tato daň zvýšila, a to až dvojnásobně. Platí to i pro některé městské části v Praze, kde se lidé proti navýšení ostře ohrazují. Na některých místech v republice daň stoupla dokonce o stovky procent.

"Tak koukám, že nám na Praze 3 zvýšili daň z nemovitosti o 100 %. Už nevědí, jak nás odrbat!" zní jedna z mnoha stížností obyvatel městské části, která jako mnohé další zdvojnásobila daň z nemovitosti. "Opravdu děkuji Praze 3 za zvýšení už takhle nesmyslné daně z nemovitosti, a navíc ještě v tomto období, o neuvěřitelných 100 %," zlobí se další.

"Děkujeme Praze 8 za zvýšení daně z nemovitosti o 100 % (slovy STO PROCENT). Daně zvyšovat umíme, ale něco dělat bohužel ne," stěžuje si jiný z Pražanů, tentokrát z osmé městské části. S navýšením nesouhlasí ani někteří zastupitelé.

"Zvýšení daňové zátěže občanů bych já osobně nikdy nepodpořil. Stát, město i městské části mají dostatečný prostor hledat úspory na výdajové stránce rozpočtů, ale nemají k tomu vůli. Sebrat peníze vám dalším nařízením či regulací je pro ně jednodušší," říká zastupitel pro Prahu 3 Mojmír Mikuláš (Koalice pro Prahu 3).

"Připojili jsme se jako Praha 3 k celopražskému navýšení daně z nemovitosti, protože jde o poměrně výrazný příjem do rozpočtu městské části. V Praze, nejbohatším regionu ČR, je daň například oproti Středočeskému kraji v průměru poloviční, protože se už deset let neměnila," vysvětluje zastupitelka pro Prahu 3 Margita Brychtová (Piráti).

Související obsah

Nejen městské části Praha 3 a Praha 8 letos zvyšovaly daň z nemovitosti na dvojnásobek. K tomuto kroku sáhla i Praha 7, Praha 10, Praha 18, Praha 22, Březiněves, Dolní Chabry, Ďáblice, Kolovraty, Kunratice, Lysolaje, Petrovice, Řeporyje, Slivenec, Suchdol, Šeberov, Újezd a Zbraslav. Jiné městské části se rozhodly navýšit daň o 80 či 40 %, některé ji nenavyšovaly dokonce vůbec.

V některých koutech republiky bylo navýšení i vyšší. "Na Dolní Moravě vlastním rekreační chatu a letos nám byla vyčíslena daň 5x vyšší než vloni," píše pan Petr. "Obec se rozhodla vydělat na dani od majitelů rekreačních objektů a vrátit 100 % daně z nemovitosti svým občanům z tzv. údržbové dotace," upřesňuje.

Ať už lidé s daní a její výší souhlasí či ne, zaplatit ji musí. Už v polovině dubna finanční správa informovala o zasílání složenek. "Finanční správa České republiky v těchto dnech zahájila rozesílku celkem 3,3 milionu obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2020," uvedla instituce na svých stránkách.

Složenky by měly být doručené nejpozději do 25. května, může se ale stát, že dorazí i později kvůli nečekaným okolnostem v souvislosti s epidemií koronaviru. "Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) sice končí 1. června 2020, ale vzhledem k současným mimořádným okolnostem vzniklým v souvislosti s opatřeními proti koronaviru je možné daň uhradit později," informuje finanční správa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz