Koronavirus

Souvisí záhadný zánět s Covidem? Některé děti měly negativní test

Souvisí záhadný zánět s Covidem? Některé děti měly negativní test
Zdroj: Profimedia

Vědci stále netuší, zda existuje přímá souvislost mezi zánětlivým onemocněním, kterým trpí především děti v USA a Velké Británii, a nákazou koronavirem. Část z nich totiž měla na Covid-19 negativní test. Informovala o tom vedoucí vědeckého týmu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ještě před několika dny byli lékaři přesvědčeni, že onemocnění, které má podobní příznaky jako syndrom toxického šoku nebo Kawasakiho choroba, souvisí s epidemií koronaviru. Zánět se projevuje především u dětí mladších pěti let, ale i starších. Nyní už ale souvislost tak jistá není.

"Některé děti měly na virus pozitivní test a některé ne. WHO už s mezinárodní skupinou pediatrů diskutovala, jak k tomu přistoupit a sesbírat více dat," uvedla vedoucí vědeckého týmu WHO Soumya Swaminathanová v pořadu BBC s názvem Andrew Marr Show.

Podle vědkyně ale není situace tak vážná, jak by se mohlo zdát. "Musím znovu zdůraznit, že riziko pro děti s touto infekcí je velice malé. Nebylo mnoho takových případů," doplnila Swaminathanová. Ve státě New York přitom v souvislosti se zánětem zemřely nejméně tři děti.

Související obsah

Podle dřívějších předpokladů mohlo jít o projev opožděné reakce imunitního systému na nákazu koronavirem. Infekce se může postupně rozšířit do celého těla a způsobit selhání orgánů. Většina postižených dětí ale podle expertů reaguje na léčbu dobře.

Kromě různých států USA neznámé onemocnění pozorovali také odborníci ve Francii, Itálii, Španělsku nebo Švýcarsku. První případ ohlásili lékaři z Velké Británie. Nemoc má několik příznaků, mezi které patří vyrážka, horečka nebo začervenalé prsty. Další hlavní symptomy najdete zde.

Podívejte se na souhrn situace ve světě v reportáži TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz