Koronavirus

Průlom v boji s koronavirem? Lidé si po vakcíně vytvořili protilátky!

Průlom v boji s koronavirem? Lidé si po vakcíně vytvořili protilátky!
Zdroj: Profimedia

Američtí vědci mají první výsledky z testování možné vakcíny proti koronaviru. U osmi dobrovolníků měla pozitivní účinky, jejich tělo si vytvořilo protilátky na úrovni těch pacientů, kteří Covid-19 prodělali. Studie je ale teprve na začátku.

Na vakcínu, která by dokázala porazit koronavirus, čeká celý svět. Jako první začali látku přímo na lidech testovat Američané. A farmaceutická společnost Moderna už hlásí průlom. Osm dobrovolníků, kteří se účastnili předběžné studie, si vytvořilo protilátky. Píše o tom portál The Guardian.

Protilátky, které si tělo vybudovalo, dokázaly zabránit viru v dalším šíření a napadání plic. Čím vyšší dávku dobrovolníci dostali (od 25 do 100 mikrogramů), tím více protilátek si vytvořili. Zatím ale stále není jasné, kolik jich je potřeba, aby byl člověk chráněn od další nákazy.

Vpíchnutou látku prý účastníci snášeli dobře, vyšší dávky ale podle laboratoře doprovázela celá řada vedlejších účinků. Imunitní reakce dobrovolníků pak ale dosahovala nejméně stejné úrovně jako u pacientů po nákaze Covidem-19, v některých případech ji i překonala.

Související obsah

Vědci však upozorňují, že jde o výsledky z rané fáze testování, která slouží spíše jako bezpečnostní pojistka, než samotný výzkum. I přesto jde podle nich o zlom v hledání vakcíny. "Je to naprosto skvělá zpráva a myslíme si, že přesně na něco takového mnoho lidí dlouhou dobu čekalo," uvedl šéf lékařského týmu Moderny Tal Zaks.

Moderna chce ale RNA vakcínu, která je vytvořena z části genetického materiálu samotného viru, už v červenci začít testovat na tisících lidí. Vakcína by pak mohla být dostupná pro veřejnost už v lednu. Jde o jednu z osmi vakcín, která je nyní v klinické fázi testování.

Podívejte se na reportáž TV Nova o začátku testování jedné z amerických vakcín:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz