Koronavirus

Na které roušce bylo víc bakterií? Výsledek testu překvapil i reportéry

Roušku často nosíme několik hodin a ani netušíme, jaké všechny mikroorganismy se na ni nachytají. Reportéři Střepin se to rozhodli otestovat. Každý nosil roušku po jinou dobu, oba ale zvolili podomácku ušitou z bavlny. Která byla více "promořená"?

Zatímco podle některých lékařů dlouhodobé nošení roušek spíše škodí, epidemiologové z ministerstva zdravotnictví si za ním stojí. Můžou nás roušky opravdu ohrozit na zdraví? Reportéři TV Nova si nechali ty své testovat v soukromé laboratoři.

Způsobů, jak zjistit, jaké mikroorganismy žijí na rouškách, existuje celá řada. Některé metody mohou stát desetitisíce a na výsledky se čeká i několik týdnů. V laboratoři, kterou si vybrali reportéři, bylo na výběr ze dvou typů analýz. Nakonec se rozhodli pro tu na mikrobiologické půdě.

"Všechno se dělalo velmi sterilně v laminárním boxu s vlastním odsáváním, což znamená, že nedošlo ke kontaminaci s okolním vzduchem," popsal mikrobiolog Libor Staněk. Z roušky se přes filtrační papír bakterie přenesly na krevní kulturu, která do druhého dne zůstala uložená v termoboxu.

Související obsah

Oba reportéři nosili podomácku ušitou bavlněnou roušku jako obvykle - ráno si ji nandali a strávili v ní několik hodin. Reportérka ji nosila zhruba osm hodin a vyrazila s ní i na procházku na pražský Petřín. Její kolega ji měl asi tři hodiny. Ani jeden z nich není kuřák, látky z cigaret ale podle odborníků nemohou růst bakterií ovlivnit.

Roušky si reportéři sundali až v laboratoři a pro výsledky se vrátili druhý den. Méně mikroorganismů bylo překvapivě v roušce, kterou reportérka nosila delší dobu. "Důvodů může být více. Každý má různou kožní, slizniční imunitu. Každý reaguje jinak na vysokou teplotu a vlhkost," vysvětlil Staněk. U obou reportérů ale nenašli vědci nic překvapivého, jen běžné kožní bakterie.

Obecně podle něj mají s rouškami větší problém muži než ženy. Můžou za to jak vousy, ve kterých se bakterie rychleji množí, tak naopak jejich holení. Nevýhodu pak mají i lidé, kteří se více potí. Právě to pak může vést k různým vyrážkám a kožním změnám. Roušky samozřejmě nesvědčí ani lidem s detmatologickými problémy a dýchacími obtížemi.

Související obsah

Na tyto potíže si ale můžete zadělat i vy, stačí si roušku několik dní neměnit. Kromě bakterií se pod rouškami daří i plísním a kvasinkám. Rouška totiž vytváří pro množení mikroorganismů ideální prostředí - vlhko a teplo. Vše pak může znásobit teplé počasí nebo sportování v roušce.

Iva Studená/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz