Koronavirus

Na které roušce bylo víc bakterií? Výsledek testu překvapil i reportéry

Roušku často nosíme několik hodin a ani netušíme, jaké všechny mikroorganismy se na ni nachytají. Reportéři Střepin se to rozhodli otestovat. Každý nosil roušku po jinou dobu, oba ale zvolili podomácku ušitou z bavlny. Která byla více "promořená"?

Zatímco podle některých lékařů dlouhodobé nošení roušek spíše škodí, epidemiologové z ministerstva zdravotnictví si za ním stojí. Můžou nás roušky opravdu ohrozit na zdraví? Reportéři TV Nova si nechali ty své testovat v soukromé laboratoři.

Způsobů, jak zjistit, jaké mikroorganismy žijí na rouškách, existuje celá řada. Některé metody mohou stát desetitisíce a na výsledky se čeká i několik týdnů. V laboratoři, kterou si vybrali reportéři, bylo na výběr ze dvou typů analýz. Nakonec se rozhodli pro tu na mikrobiologické půdě.

"Všechno se dělalo velmi sterilně v laminárním boxu s vlastním odsáváním, což znamená, že nedošlo ke kontaminaci s okolním vzduchem," popsal mikrobiolog Libor Staněk. Z roušky se přes filtrační papír bakterie přenesly na krevní kulturu, která do druhého dne zůstala uložená v termoboxu.

Související obsah

Oba reportéři nosili podomácku ušitou bavlněnou roušku jako obvykle - ráno si ji nandali a strávili v ní několik hodin. Reportérka ji nosila zhruba osm hodin a vyrazila s ní i na procházku na pražský Petřín. Její kolega ji měl asi tři hodiny. Ani jeden z nich není kuřák, látky z cigaret ale podle odborníků nemohou růst bakterií ovlivnit.

Roušky si reportéři sundali až v laboratoři a pro výsledky se vrátili druhý den. Méně mikroorganismů bylo překvapivě v roušce, kterou reportérka nosila delší dobu. "Důvodů může být více. Každý má různou kožní, slizniční imunitu. Každý reaguje jinak na vysokou teplotu a vlhkost," vysvětlil Staněk. U obou reportérů ale nenašli vědci nic překvapivého, jen běžné kožní bakterie.

Obecně podle něj mají s rouškami větší problém muži než ženy. Můžou za to jak vousy, ve kterých se bakterie rychleji množí, tak naopak jejich holení. Nevýhodu pak mají i lidé, kteří se více potí. Právě to pak může vést k různým vyrážkám a kožním změnám. Roušky samozřejmě nesvědčí ani lidem s detmatologickými problémy a dýchacími obtížemi.

Související obsah

Na tyto potíže si ale můžete zadělat i vy, stačí si roušku několik dní neměnit. Kromě bakterií se pod rouškami daří i plísním a kvasinkám. Rouška totiž vytváří pro množení mikroorganismů ideální prostředí - vlhko a teplo. Vše pak může znásobit teplé počasí nebo sportování v roušce.

Iva Studená/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz