Koronavirus

Velký přehled: Kde můžete roušku sundat a co při tom musíte dodržet

Vláda postupně uvolňuje pravidla pro nošení roušek. Spolu s tím ale přibývá lidí, kteří netuší, kde mohou být nově bez ochrany dýchacích cest a kde ji nosit musí. Připravili jsme proto jednoduchý přehled.

Výjimky z nošení roušek se nejdříve týkaly pouze malých dětí, autistů nebo řidičů, kteří jsou v autě sami. Postupně se ale zavedly další, často s účinností od druhého dne. Není proto divu, že mají lidé problém se v nařízeních vyznat. Čtěte, kde už roušku mít nemusíte a jaká pravidla při tom musíte dodržovat.


Děti a studenti

Roušku nebo jinou ochranu úst a nosu vůbec nemusí mít děti mladší dvou let a také ty starší, pokud jsou ve školce či dětské skupině. Pokud ale třeba s vychovatelkami vyjdou ven, už si roušky nasadit musí.

Nosit roušku není nutné ani při výuce nebo konzultacích, pokud je mezi žáky (a učiteli) alespoň 1,5metrový rozestup. Stejná podmínka platí i pro studenty a akademické pracovníky při závěrečných či přijímacích zkouškách, v místnosti jich ale navíc nemůže více než 15.

Související obsah

Pracoviště

Pokud pracujete v kanceláři, nemusíte mít nově roušku ani vy. Musíte být ale na svém místě a nejméně dva metry od jiného zaměstnance. Při pohybu po budově byste pak ochranu dýchacích cest mít měli.

Výjimku dostali také lidé, kteří vykonávají práci v rizikových podmínkách - v zátěži teplem. Jde o profese, které orgán ochrany veřejného zdraví řadí do třetí nebo čtvrté kategorie.


Související obsah

Sportoviště

Sportovci nemusí mít ochranu úst a nosu v době tréninku nebo zápasu. Trenéři a další lidé například na stadionu ji ale stále mít musí. Zároveň by sportovci od ostatních měli dodržovat odstup dvou metrů, což se samozřejmě netýká spoluhráčů nebo členů jedné tréninkové skupiny.

Na sportovištích stále nejsou otevřeny šatny a sprchy a po tréninku se musí všechny pomůcky vydezinfikovat. Při běhu nebo cyklistice v přírodě už mohou sportovci roušku odložit od začátku dubna.

Roušku už není nutné nosit ani v posilovnách, fitness centrech nebo na vnitřních sportovištích. Výjimka se tedy netýká pouze profesionálních sportovců. Jak pro vnitřní, tak venkovní prostory ale platí podmínka maximálně 100 účastníků.


Související obsah

Umělci a moderátoři

Moderátoři a redaktoři, kteří vystupují v rozhlase a televizi, si nemusí obličej chránit, pokud jsou ve studiu a bez hostů. Musí se ale řídit přísnými hygienickými pravidly, jako je pravidelná dezinfekce rukou i pracoviště a měření teploty.

Stejné podmínky platí pro umělce a další spolupracovníky například při natáčení filmu nebo divadelním představení. Dvoumetrový odstup nemusí dodržovat herci mezi sebou, ale od případných diváků ano. Uzavřené prostory musí být pravidelně větrány.

Související obsah

Další výjimky

Chránit nos a ústa si nemusí ani lidé "s poruchou intelektu, kognitivní poruchou či závažnou alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či aktuální duševní stav neumožňují dodržování tohoto zákazu". Toto nařízení zpochybňoval lékař Jan Hnízdil, podle něhož ministerstvo zdravotnictví jasně nestanovilo, kterých poruch se to týká. Více čtěte zde.

Roušku nemusí mít ani lidé, kteří jedou v autě, pokud spolu zároveň žijí, nebo řidiči MHD, pokud jsou sami v uzavřené kabině. Sundat šátek nebo roušku můžete i v případě, že pózujete pro portrétní fotografii.

Další výjimka platí pro pacienty a zdravotnické pracovníky po dobu, která je potřeba pro poskytnutí zdravotní péče. Roušku nemusí mít ani novomanželé při obřadu.


Vláda oznámila nová pravidla nošení roušek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz