Domácí

Před záhadným zánětem u dětí varují už i čeští odborníci! Uvedli příznaky

O dosud neprobádaném zánětlivém onemocnění u dětí, které může souviset s koronavirem, informovala už řada světových odborníků. Nyní na to upozornil také český Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pozor byste si měli dávat hned na několik příznaků.

SZÚ upozornil na souvislost mezi zánětlivým syndromem a koronemocí Covid-19 i přesto, že dosud nebyla prokázaná. Podle zdravotníků ale je velmi pravděpodobné, že je onemocnění s infekcí koronaviru spojeno.

"V zemích s vysokým výskytem onemocnění Covid-19 byly v Evropě i ve Spojených státech hlášeny případy dětí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom dětí (PIMS)," uvedli odborníci.

Nemoc se projevuje kombinací příznaků typických pro Kawasakiho chorobu a syndrom toxického šoku. Nemoc na sebe může upozornit zejména horečkou, bolestmi břicha a postižením srdce. Pro Kawasakiho syndrom jsou navíc typické změny rtů a tzv. jahodový jazyk, kožní vyrážka a také zarudlé prsty na rukou nebo nohou.

Související obsah


Za letošní rok bylo v zemích EU a ve Velké Británii nahlášeno celkem 230 případů zánětlivého multisystémového syndromu dětí. Dvě evropské děti už nemoci podlehly.

"Je třeba, aby se zvýšila informovanost o PIMS v lékařské komunitě a aby o možných příznacích byli informováni i rodiče a pečovatelé. Mělo by být upozorněno na včasné vyhledání lékařské péče," dodal SZÚ.

Poprvé se do světa dostal případ šestiměsíční holčičky z USA s příznaky podobnými Kawasakiho syndromu a současným onemocněním Covid-19 začátkem dubna letošního roku. Děvčátko bylo přijato do nemocnice s přetrvávající horečkou a minimálními respiračními příznaky. Od té doby byly hlášeny podobné symptomy u dětí i z jiných zemí s ohnisky nákazy koronavirem.

Související obsah


Například v regionu Bergamo v Itálii odborníci po rozšíření onemocnění Covid-19 zjistili 30násobně zvýšený výskyt Kawasakiho nemoci. "V zemích postižených pandemií SARS-CoV-2 by mohlo dojít také ke zvýšenému výskytu onemocnění podobného Kawasakiho nemoci. Toto onemocnění může probíhat závažně a vyžaduje rychlou a účinnou léčbu," upozornil SZÚ.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz