Koronavirus

Dovolená v cizině: Kam se letos Češi podívají a kdy? VELKÝ PŘEHLED

Do ciziny bez speciálního povolení můžeme vycestovat už měsíc, není to ale tak jednoduché. Některé státy totiž na své území zatím cizince nepouštějí. Podívejte se, kdy se otevřou hranice oblíbených turistických destinací Čechů.

Ještě před několika týdny to vypadalo, že dovolenou letos budeme trávit jen v tuzemsku. Pak ale přišlo uvolňování a s ním i možnost vycestovat do zahraničí. I přesto někteří lidé raději zůstanou doma. Pro ty, kdo by ale chtěli vyrazit do ciziny, máme přehled toho, co je v jaké zemi čeká.

V současnosti platí, že Češi, kteří se vrátí ze zahraničí, budou muset podstoupit test na koronavirus, případně strávit dva týdny v karanténě. Tato povinnost by ale už brzy mohla pro některé státy odpadnout. Veškeré informace najdete zde.

Související obsah

Chorvatsko

Pro překročení hranic Chorvatska vám bude stačit potvrzení o zaplaceném či zarezervovaném ubytování, případně o pronájmu plachetnice nebo jachty. To platí i pro hranice s Rakouskem a Slovinskem. Kontroloři si adresu ubytování zapíšou spolu s telefonním číslem a dobou pobytu.

V zemi pak budete muset dodržovat tamní nařízení. V současnosti to znamená omezení kontaktů s jinými lidmi na minimum a měření ranní teploty. Pokud stoupne nad 37,2 stupně, měli byste kontaktovat lékaře nebo místně příslušného epidemiologa.

"Ke vstupu do Chorvatska se nevyžaduje předchozí ani následné testování na přítomnost viru," informuje české ministerstvo zahraničí. Minimálně při průjezdu Rakouskem byste ale neměli zastavovat, proto byste si měli naplnit palivovou nádrž u auta.

Související obsah

Slovensko

Naši sousedé zatím neumožňují vstup cizincům za turistickými účely. Kontroly na hranicích navíc Slovensko prodloužilo až do 26. června, přestože se české ministerstvo zahraničí snažilo vyjednat dřívější termín.

Přesné datum, kdy Slovensko otevře hranice českým turistům, bychom mohli znát příští týden. Mohl by vzniknout jakýsi "Minischengen" tvořený Českem, Slovenskem, Rakouskem a zřejmě i Maďarskem.

Itálie

Pro návštěvníky ze Schengenského prostoru otevře Itálie své hranice 3. června, nebudou muset do karantény. Podobně jako při cestě do Chorvatska ale bude nutné oznámit důvod příjezdu a adresu pobytu. Tamní vláda chce co nejvíce podpořit cestovní ruch.


Jak to bude v Řecku nebo Rakousku? Čtěte na další stránce:

Řecko

Země jižní Evropy zahájí letošní turistickou sezónu 15. června, kdy budou moci otevřít všechny hotely, od 1. července pak umožní přímé mezinárodní lety do turistických destinací. Na letištích pak budou probíhat namátkové kontroly, cizinci ale zřejmě nebudou muset mít negativní test na koronavirus.

Turecko

Hotely v Turecku budou moci otevřít na konci května, musí ale splňovat přísné požadavky. Mezi nimi jsou povinné rozestupy, konec samoobslužných bufetů nebo pandemické školení pro zaměstnance. Mezinárodní lety by se měly postupně obnovit od června.

Zatím není jasné, jaké podmínky budou muset turisté splňovat. Už dříve ale ministr turismu Mehmet Nurí Ersoy uvedl, že bude potřeba průkaz o bezinfekčnosti. V současnosti je po příjezdu nutná 14denní karanténa. Podle posledních zpráv by Turecko mohlo turisty přivítat v srpnu.

Související obsah

Egypt

Situace v Egyptě není podle českých úřadů zrovna přehledná. Podle zástupců cestovních kanceláří bychom se mohli do Egypta podívat v druhé půlce léta, ministerstvo zdravotnictví ale tak optimistické není. Bude však záležet na aktuální epidemiologické situaci.

V současnosti jsou pozastaveny všechny mezinárodní komerční spoje. Z turistického ráje Marsa Alam se stalo centrum pro repatriované občany, kteří musí po návratu ze zahraničí zůstat v karanténě. Zatím to vypadá, že podobně přísná opatření budou Egypťané uplatňovat i vůči cizincům.

Související obsah

Rakousko

"S Rakouskem jsme si potvrdili zájem, abychom do půlky června otevřeli naše hranice nejen z ekonomických důvodů, ale i pro turisty," uvedl na začátku týdne ministr zahraničí Tomáš Petříček. O konkrétním termínu se ale stále debatuje.

Nicméně jednání s Rakouskem jsou dál než s jinými státy. I to by mělo patřit do Minischengenu, kam by Češi nepotřebovali negativní test na koronavirus, nemuseli by po příjezdu ani do karantény a na hranicích by nebyly kontroly.


Pravidla pro vstup do Španělska nebo Bulharska najdete v poslední části článku:

Bulharsko

Z turistických důvodů se zatím do Bulharska nepodíváme, alespoň ne do 14. června. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka by ale Češi mohli do Bulharska vycestovat už v červenci. Přesný termín bychom se měli dozvědět na přelomu května a června. V současnosti musí všichni, kdo vstoupí na území Bulharska podstoupit 14denní karanténu. Jaká pravidla budou platit pro turisty, není jasné.

Španělsko

Až do 7. června platí ve Španělsku nouzový stav a do země tak mohou vstoupit jen její občané nebo cizinci s trvalým pobytem. Po skončení stavu nouze by ale mohlo Španělsko otevřít hranice pro obyvatele EU. Podmínky se ale budou zřejmě lišit podle toho, do jakého regionu přicestujete.

Zda bude nutný negativní test na koronavirus nebo karanténa, ještě české úřady neví. Španělská vláda už ale dříve uvedla, že turisté budou muset zajistit, že nijak neohrozí ostatní.

Související obsah

Francie

Do Francie mohou lidé vstoupit jen z jasně stanovených důvodů a při cestování musí mít u sebe prohlášení o tom, kam jedou a za jakým účelem. Turismus mezi těmito důvody zatím není. Obyvatelé zemí Schengenského prostoru ale přicestovat mohou například kvůli práci, vždy však se schválenou "atestací", kterou najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz