Koronavirus

Stěžující si záchranářku řeší odbor terorismu, policie vysvětlila důvody

Poté, co si jedna ze středočeských záchranářek stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek a kraj následně podal trestní oznámení, řadu lidí zarazil fakt, že kauzou se zabývají kriminalisté z odboru terorismu a extremismu. Policisté to proto nyní vysvětlili.

"Věc prošetřují kriminalisté z odboru extremismu a terorismu z důvodu vyhlášeného nouzového stavu, kdy šetření oznámení o možném šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce," uvedl v úterý odpoledne mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Z tohoto prohlášení také nepřímo vyplývá, že kriminalisté mají kauzu na stole už delší dobu, i když informace o trestním oznámení pronikly na veřejnost až nyní. Nouzový stav totiž skončil už předminulou neděli.

"Nejde tedy o to, jak se někdo mylně domnívá, že se v tomto případě jedná o podezření z extremismu nebo terorismu. Případ je prošetřovaný na základě podaného oznámení a kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti, aby určili, jestli se jedná o protiprávní jednání nebo ne," říká Daněk.

Na dotaz TN.cz policejní mluvčí upřesnil, že žádné obvinění zatím nepadlo, nebyly ani zahájeny úkony trestního řízení. Mezi ty patří například výslechy nebo zajišťování stop.

Související obsah

"V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos... tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi," napsala před časem záchranářka v otevřeném dopise, který unikl na veřejnost.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nicméně kontrovala, že podle jejích informací měli záchranáři ochranných pomůcek dostatek.

"Mám mít strach, že jsem řekla pravdu. To už jsme opravdu jako v padesátých letech,“ řekla záchranářka v České televizi, která v pondělí na podání trestního oznámení upozornila.

Související obsah

Oznámení ale podle Jermanové není přímo mířené na záchranářku, ale na článek, který vyšel na regionálním zpravodajském portálu. Jméno záchranářky se v něm ale také objevuje, a proto se policie zaměřila i na ni.


Podívejte se na rozhovor s hejtmankou Pokornou Jermanovou pro televizi Nova ohledně pozadí trestního oznámení:

"Zneužil otevřeného dopisu paní záchranářky. Vydal bez našeho vyjádření v době nouze a krize článek, následně byl Středočeský zavalen různými telefonáty od občanů, že se bojí volat záchranku," vysvětlila Jermanová v úterý. Doplnila, že se záchranářkou problém nemá a vše si spolu vyříkaly. "Nemyslím si, že z toho bude mít problémy," prohlásila Jermanová.


Záchranářka se o trestním oznámení dozvěděla až z médií. Podívejte se na její rozhovor s reportérkou televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Píše se na Deník.cz