Domácí

Papírové stravenky zůstanou! Budeme je moci čerpat i v penězích?

Zásadních daňových změn jsme si užili těsně před koncem roku, očividně jich ale není dost. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová by ráda zrušila superhrubou mzdu nebo zásadně změnila systém dotování jídla pomocí stravenek. V úterý nad návrhy daňových změn zasedla koalice, společnou řeč ale hledá jen těžko. Neveřejné jednání začalo v jednu odpoledne, zřejmě se protáhne až do pozdních večerních hodin.

Proti návrhům ministryně Schillerové se ostře postavila především sociální demokracie. Na její požadavek zrušení superhrubé mzdy a její nahrazení daní z příjmu ve výši devatenácti procent z hrubé mzdy podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka nejsme připraveni, k návrhu je strana skeptická dlouhodobě.

V minulosti zrušení superhrubé mzdy prosazovala rovněž ODS, navrhovala nahradit ji 15% daní z hrubé mzdy. Proti tomu se tehdy postavil premiér Andrej Babiš v obavě, že by taková změna ve státním rozpočtu způsobila schodek ve výši 75 miliard korun. Nový návrh Schillerové by ve státním rozpočtu mohl znamenat schodek ve výši 25 miliard.

"Zrušení superhrubé mzdy je hezký nástroj, jak by se zaměstnancům mohla o něco málo zvýšit čistá mzda. Na druhou stranu se ale musíme bavit o důchodové reformě nebo sociální politice jako takové. Pokud dojde k jakýmkoli daňovým výpadkům, je třeba se ptát, kde vezmeme na tyto věci," uvedl poslanec Jan Chvojka (ČSSD). Zrušení superhrubé mzdy by mohlo komplikovat sestavení rozpočtu pro příští rok.

Související obsah

Shodu koalice dlouho nenacházela ani v otázce stravenek. Schillerové volá po jejich zrušení a zavedení stravenkového paušálu, proti jsou opět sociální demokraté.

Ministryně financí Schillerová komentuje v TN nový stravenkový paušál:

"ČSSD má k návrhu hned několik výhrad. V prvé řadě se ptáme, proč rušit systém, který funguje a brát lidem stravenky? K tomu důvod nevidíme," komentuje návrh na zrušení stravenek předseda ČSSD Jan Hamáček.

"Druhou věcí jsou rozpočtové dopady. Ministerstvo financí přiznává, že to bude znamenat propad ve státním rozpočtu, my se domníváme, že ten propad může být až ve výši pět miliard," doplňuje Hamáček. Obává se rovněž, aby v důsledku nahrazení stravenek výplatou hotových peněz nedocházelo k rušení závodního stravování, vadí mu i nutnost zavést daňovou výjimku, které chce ČSSD dlouhodobě spíše rušit.

Schillerová totiž počítá s tím, že i když místo stravenkami budou firmy dotovat závodní stravování přímo penězi, stále by mohly vzniklou částku zahrnout do svých výdajů.

"Byli jsme ujištění, že návrh stravenkoveho paušálu není snahou zrušit stravenky, ale poskytnout alternativu i pro zaměstnance, kteří dosud tento benefit nečerpají," doplnil pro Televizi Nova v průběhu jednání k vývoji diskuzí Jan Hamáček.

Závěrem prvního jednacího dne se koalice dohodla alespoň na budoucnosti stravenek. Ty papírové neskončí, zamýšlejí ale alternativu, která by umožnila čerpat zaměstnancům tento benefit přímo v penězích - jako nezdaněný příjem.

Na programu je celkem čtrnáct jednacích bodů. Vedle stravenek a superhrubé mzdy, o které koalice plánuje rozhodnout co nejdříve, se jedná i o důchodové reformě, boji s chudobou, zrušení některých daňových výjimek nebo o daňovém paušálu, týkajícím se podnikání živnostníků.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová představila tři varianty důchodové reformy:

Jednalo se i o novele zákona o dostupnosti léčiv. S průběhem jednání je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spokojen, jak informoval na svém twitteru."Koalice odmítla nebezpečný návrh poslance Kaňkovského, který by chtěl místa v pojišťovnách dát poslancům. My naopak chceme orgány pojišťoven otevřít pojištěncům. S koaličním partnerem jsme se domluvili na drobné úpravě, která přidá aktivní volební právo i přímo zaměstnancům," komentoval Vojtěch výsledek úterního jednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz