Koronavirus

Kam smíme cestovat a kam ne? Vládní mapa vyvolává zmatky. AKTUALIZACE

S nastupujícím létem Češi stále častěji řeší otázku dovolených. Cestování se věnuje i vláda, která připravila takzvaný epidemiologický semafor. Nejedná se ale o seznam zemí, kam mohou lidé bezpečně vyjet, semafor určuje podmínky návratu do Česka z dané lokace.

Vláda v pátek 5. 6. rozhodla o zrušení omezení pro cesty do Německa, Rakouska a Maďarska. Od pátku se mohou Češi vracet z Německa i Rakouska bez povinnosti testu na koronavirus. Úplně bez omezení mohou Češi od čtvrtka cestovat také na Slovensko.


Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučilo s platností od 5. června dbát zvýšené opatrnosti během cest do Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Resort navíc od 15. 6 doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest také do ostatních států Evropské unie a schengenského prostoru s nízkým a středním rizikem nákazy.
 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR cestovní semafor aktualizuje, například v úterý bylo mezi země s nízkým rizikem nákazy zařazeno Lucembursko. Umístění do semaforu mezi země s nízkým rizikem nákazy nemusí nutně znamenat, že tam Češi mohou vycestovat.

Související obsah

V případě, že státy budou mít po 15. červnu, kdy začne semafor platit, omezení pro vstup, budou se Češi podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka muset řídit podmínkami dané země.

Lidé si podle portálu cestujemelevne.com vysvětlují semafor špatně a myslí si, že do zemí, které vláda zařadila mezi nejméně rizikové, mohou cestovat bez omezení. Mapa ale určuje podmínky návratu do České republiky.

Na mapce z ministerstva jsou evropské státy rozděleny do tří kategorií. Už v 20 státech, které jsou označené zeleně, panuje nízké riziko nákazy. Státy se středním rizikem nákazy jsou označené oranžově, v zemích s červenou barvou je riziko vysoké.

Semafor tedy rozřazuje země podle toho, jaká v nich panuje podle ministerstva situace, k tomu se pak vážou podmínky, za jakých budou moci lidé z této země cestovat do Česka. Týká se to tedy i návratu z dovolené.

V případě, že se bude Čech vracet ze země, kde panuje nízké nebo střední riziko nákazy (zelená a oranžová barva), nebudou po něm úřady požadovat testy na Covid-19, test však bude vyžadován při cestě ze zemí s vysokým rizikem nákazy.

Jak se k otevírání hranic staví Itálie a kam se můžeme podívat:

Cizinci, kteří pojedou do ČR, se budou muset prokazovat platným testem při cestě ze zemí se středním a vysokým rizikem nákazy.

Úplně bez omezení bude možné cestovat na Slovensko a to už od půlnoci z noci na čtvrtek, oznámili premiéři po společném jednání. Podobný krok chystá i Rakousko, tam se budou moci Češi podívat od čtvrtka bez negativního testu na Covid-19, na cestu zpět do Česka ho ale až do 15. června potřebovat budou, jinak je čeká karanténa.

Cestovní semafor 3. 6. 2020:

Zdroj: mzv.cz

Kam smíme cestovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz