Zahraničí

Ekologové bijí na poplach! Takhle ničí domácí kočky divokou přírodu

Ekologové bijí na poplach! Takhle ničí domácí kočky divokou přírodu
Zdroj: Getty Images

Majitelé koček dobře ví, že ani gauč a plná miska neodnaučí jejich mazlíčky vrozeným instinktům. Kočky dle odborníků více než jiná domácí zvířata mívají tendence lovit. Za oběť jim přitom nepadne jen to, co uloví v domě či bytě. V bezpečí nejsou ani volně žijící drobná zvířata a zejména ptáci. V Itálii mají kočky domácí na svědomí téměř vyhubení některých unikátních druhů.

Na dopad kočičího lovu na divokou venkovskou přírodu se rozhodl poukázat oceňovaný fotograf Jak Wonderly, který fotí také pro magazín National Geographic. Svůj projekt nazval "Chycen kočkami". Jeho výzkum se soustředí na oblast Ameriky, domácí kočky však loví po celém světě. Jejich vrozený instinkt má na svědomí prý miliardy malých životů ročně. Na kočičí lovce doplácí také Itálie.

Tato oblíbená turistická destinace je odborníky považována za zemi s nejvyšší úrovní biologické rozmanitosti v celém Středozemním moři. Tomu, jaký vliv mají kočky na tamní divokou přírodu, byla dokonce věnována důkladná studie. Ta monitorovala po dobu jednoho roku 145 koček na Apeninském poloostrově.

Související obsah

"Výsledky ukázaly, že kočky v Itálii ukořistí více než 200 původních druhů, z nichž 34 je považováno za ohrožené. Příkladem tohoto fenoménu je vrabec italský, malý ptačí endemický druh," popisuje na svém facebooku Andrea Pozzi z Herpetologické společnosti Bangorské Univerzity.


Co všechno je jedna kočka schopna zlikvidovat, se podívejte v jejím příspěvku na Facebooku:

Tento vrabec nikde jinde než na italském poloostrově nežije, a je tak přímo ohrožený vyhynutím. Tuto hrozbu jeho lov tamními kočičími mazlíčky ještě zvyšuje. Názory diskutujících pod Andreovým příspěvkem se různí. V podílu viny koček domácích na ubývání drobných živočišných druhů se však shodují. Připomínají také, že velkým dílem loví i toulavé kočky.

Související obsah

Někteří z diskutujících navrhli, aby majitelé své mazlíčky drželi na vodítku a jednoduše je do přírody vůbec nepouštěli. "Kočka není vycpané zvíře, které koupíte, nakrmíte a pomazlíte se a poté si nad ostatním myjete ruce. Vyžaduje to vědomí majitele, že zvíře, které má doma, může způsobit poškození národní fauny. Majitel musí přijmout všechna nezbytná opatření, aby k tomu nedošlo," vyjádřil se k tématu přispěvatel Dario.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz