Pandemie koronaviru naučila Čechy šetřit. Po otevření podniků majitelé očekávali nával zákazníků, jenže někde se jich nedočkali.
Podle ekonomů lidé myslí na horší časy a místo utrácení například za oblečení, jídlo v restauracích nebo elektroniku, raději šetří. Podle analytiků přitom může masové šetření přinést zhoršení ekonomické situace státu a propouštění.
Prázdné peněženky jako by byly najednou minulostí. Češi během pandemie přestali rozhazovat.
Související obsah
Ekonomové tvrdí, že pandemie koronaviru vychovává generaci takzvaných superšetřílků. Jedná se o lidi, kteří budou na své finance extrémně opatrní.
"Omezili jsme prakticky úplně všechno, takže se logicky i ušetřilo. Například na jídle v restauracích, protože jsme si víc vařili sami,“ odpověděl jeden z dotázaných.
"Od ledna do dubna stouply úspory českých domácností na bankovních vkladech o 55 miliard korun,“ potvrdil ekonom Lukáš Kovanda.
"Řada lidí si uvědomí, že jsme se doteď měli opravdu jako prasata v žitě a že prostě můžeme žít skromněji,“ myslí si další ekonom Jan Černohorský.
Související obsah
Část Čechů se nevrátila třeba do restaurací ani obchodů s oblečením. "V současné době jsme se ještě nedostali na stejné tržby jako před koronavirem. Klienti mají ještě stále strach nakupovat,“ stěžuje si majitel butiku s oblečením Radim Král.
"Hostů oproti době před koronavirem ubylo, ale my stále musíme platit nájem a mzdy zaměstnancům,“ dodal provozní restaurace a kavárny Jakub Janyška.
Jenže to může podle ekonomů znamenat jediné - spuštění negativní spirály a příchod ekonomické krize.
Související obsah
"Menší tržby vedou k tomu, že obchodníci musejí propouštět a vysoká nezaměstnanost vede k nízkým příjmům obyvatelstva a nízké příjmy obyvatelstva zase vedu k nízké spotřebě,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.
Naopak vyšší tržby si chválí třeba obchody s potravinami. Na některých místech vzrostly až o desítky procent.
Ekonom Petr Bartoň se obává, že lidé budou ještě více šetřit:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.