Domácí

Nával zákazníků se nekoná! Češi kvůli pandemii koronaviru více šetří

Pandemie koronaviru naučila Čechy šetřit. Po otevření podniků majitelé očekávali nával zákazníků, jenže někde se jich nedočkali.

Podle ekonomů lidé myslí na horší časy a místo utrácení například za oblečení, jídlo v restauracích nebo elektroniku, raději šetří. Podle analytiků přitom může masové šetření přinést zhoršení ekonomické situace státu a propouštění.

Prázdné peněženky jako by byly najednou minulostí. Češi během pandemie přestali rozhazovat.

 

Související obsah


Ekonomové tvrdí, že pandemie koronaviru vychovává generaci takzvaných superšetřílků. Jedná se o lidi, kteří budou na své finance extrémně opatrní.


"Omezili jsme prakticky úplně všechno, takže se logicky i ušetřilo. Například na jídle v restauracích, protože jsme si víc vařili sami,“ odpověděl jeden z dotázaných.


"Od ledna do dubna stouply úspory českých domácností na bankovních vkladech o 55 miliard korun,“ potvrdil ekonom Lukáš Kovanda.


"Řada lidí si uvědomí, že jsme se doteď měli opravdu jako prasata v žitě a že prostě můžeme žít skromněji,“ myslí si další ekonom Jan Černohorský.

 

Související obsah


Část Čechů se nevrátila třeba do restaurací ani obchodů s oblečením. "V současné době jsme se ještě nedostali na stejné tržby jako před koronavirem. Klienti mají ještě stále strach nakupovat,“ stěžuje si majitel butiku s oblečením Radim Král.


"Hostů oproti době před koronavirem ubylo, ale my stále musíme platit nájem a mzdy zaměstnancům,“ dodal provozní restaurace a kavárny Jakub Janyška.


Jenže to může podle ekonomů znamenat jediné - spuštění negativní spirály a příchod ekonomické krize.

 

Související obsah


"Menší tržby vedou k tomu, že obchodníci musejí propouštět a vysoká nezaměstnanost vede k nízkým příjmům obyvatelstva a nízké příjmy obyvatelstva zase vedu k nízké spotřebě,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Naopak vyšší tržby si chválí třeba obchody s potravinami. Na některých místech vzrostly až o desítky procent.

Ekonom Petr Bartoň se obává, že lidé budou ještě více šetřit:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz