Domácí

Nákupy v době nouzového stavu: Lidé nejvíce kupují léky a potraviny

Nákupy v době nouzového stavu: Lidé nejvíce kupují léky a potraviny
Zdroj: Getty Images

V České republice se stále šíří koronavirus, kvůli kterému vláda zavedla přísná opatření. Ta v současnosti výrazně ovlivnila to, za co české domácnosti nejvíce utrácí. Zároveň lidé využívají stále častěji online nákupy a spoléhají se na e-shopy.

"Klienti prakticky přestali kupovat oblečení a dramaticky omezili útraty v restauracích. Naopak více utrácejí za potraviny a léky,“ uvádí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Ještě před vypuknutím nouzového stavu se lidé začali potravinami zásobit a utratili tak téměř o 50 % více, než je obvyklé. Podle dat České spořitelny vypukla první nákupní horečka již v únoru.

Související obsah

Přestože mnoho restaurací prodává jídlo přes okénko nebo si ho mohou zákazníci objednat až domů, většina si raději vaří doma. Současná situace přispěla také k masivnímu nárůstu poptávky po online nákupech.

David Navrátil také uvádí, že se snížil počet výběrů z bankomatů a lidé preferují platbu kartou nebo mobilem. Mnoho prodejců totiž začalo přijímat především bezhotovostní platby, aby minimalizovali riziko šíření nákazy koronavirem.

Podívejte se, jak snížit riziko nákazy při nákupu. Více v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz