Domácí

Mnoho nakažených s Covid-19 je bez příznaků! Odborníci objasnili proč

Mnoho nakažených s Covid-19 je bez příznaků! Odborníci objasnili proč
Zdroj: Getty Images

Koronavirus se ve světě stále šíří a nakažených přibývá. U velkého množství z nich však nemoc nedoprovází žádné symptomy, přestože mají pozitivní test. Jedná se tak o tzv. „tichou infekci.“ Odborníci nyní pro TN.cz objasnili příčinu toho, proč je většina pacientů bezpříznaková.

Infikovaní, u kterých se neprojevily žádné symptomy, obvykle nejsou testovaní a stávají se tak přenašeči. Je proto velmi obtížné pak určit, kolik lidí je ve skutečnosti nakažených.


Například v Moravskoslezském kraji bylo podle hygieniků více než 90 % pozitivně testovaných zcela bez příznaků, nebo byly symptomy velmi mírné. Odborníci však mají jasno, proč tomu tak je.

Související obsah


Vše totiž záleží především na imunitě. Pokud se člověk s dobrou obranyschopností nakazí koronavirem, nemusí mít vůbec žádné příznaky nemoci. Zároveň jsou tito lidé i přes pozitivní test méně infekční než pacienti, u kterých se nákaza projeví například horečkou, nebo kašlem.


"Nový koronavirus se chová jako příležitostný patogen, který umí poškodit jen oslabený organismus, ať už z důvodu snížené výkonnosti jeho imunitního systému, chronických nemocí, obezity nebo věku,“ řekl pro TN.cz epidemiolog Rastislav Maďar.


Podle viroložky Markéty Pomiklové z ostravského zdravotního ústavu souvisí bezpříznakovost také se stupněm patogenity (schopnost škodlivých látek vyvolat onemocnění) viru. Imunitní stav jedince však podle ní hraje klíčovou roli.


Naši obranyschopnost však může snadno zhoršit například stres, vyčerpání nebo jiná infekce. Je proto důležité posilovat imunitu a dbát na své zdraví.

Související obsah


Experti zároveň zdůraznili, že bezpříznakový průběh je známý i u dalších virových infekcí a nejedná se o něco úplně neobvyklého.

"I u jiných virových onemocnění se stává, že lidé pouze vylučují virus a nemají žádné příznaky,“ potvrdila ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Martina Marešová.

Od největšího rozvolnění v Česku vypadá vývoj epidemie příznivě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz