Domácí

V Česku se spouští síť 5G! Operátor O2 oznámil místa i čas zapojení

V Česku se spouští síť 5G! Operátor O2 oznámil místa i čas zapojení
Zdroj: Getty Images

Společnost O2 coby první operátor oznámila spuštění mobilní sítě 5G, která umožňuje nejrychlejší datové přenosy. Do konce léta má v plánu pokrytí částí Prahy a středočeského Kolína. Sítě 5G jsou terčem častých konspiračních teorií, ve Velké Británii je pak dokonce někteří spojovali se šířením koronaviru. Odborníci uklidňují, že podobné zprávy jsou naprostými nesmysly.

Spuštění prvních 5G sítí oznámilo O2 na středeční tiskové konferenci. Sítě páté generace mají podle generálního ředitele O2 Jindřicha Fremutha desetinásobně vyšší rychlost než současné sítě. O2 je teď chce vyzkoušet v ostrém provozu.

"Vstupujeme tak mezi země, kde začne být 5G síť dostupná běžným zákazníkům. To, zda a jak bude rozšiřování služby pokračovat, záleží také na podmínkách aukce kmitočtů, jejichž stávající podoba však smysluplné investice do další výstavby nepodporuje," uvedl ředitel O2 Fremuth.

Podle technologického ředitele O2 Jana Hrušky se sítě 5G dočkají nejprve ve vybraných částech Prahy – Na Starém a Novém městě, na Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. A také obyvatelé středočeského Kolína, kde O2 technologii v minulosti testovalo.

Zdroj:

Sítě 5G zatím umožní rychlost připojení 600/100 Mb/s. "Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí," dodal Hruška.

K využití tak vysokých přenosových rychlostí je potřeba telefon, který se sítí 5G umí pracovat. Těch ale zatím na trhu moc není a nejlevnější stojí přibližně 15 tisíc korun. U O2 si navíc zákazníci budou muset aktivovat balíček s 5G sítí, zatím za symbolickou korunu.

Benefitem sítě 5G zdaleka není jen to, že se uživateli rychleji načítají stránky v mobilním telefonu. Sítě 5G mají umožnit hlavně rozvoj tzv. internetu věcí, chytrých domácností a měst, automatizace výroby či virtuální reality. Počítá se s využitím v průmyslu, dopravě či ve zdravotnictví.

5G sítě jsou bezpečné, ujišťují úřady

Sítě 5G jsou opakovaně terčem řady konspiračních teorií. Zejména ve Velké Británii se na jaře vysílače staly terčem útoků vandalů. Ti je spojovali se šířením epidemie koronaviru. Že je to nesmysl, uvedla i Evropská komise.

“Některé zdroje na sociálních sítích tak zneužívají současnou krizi k vyvolání zmatku a obav. Koronavirus se šíří mezilidským kontaktem, nikoliv přes komunikační sítě,“ informovala Komise. Ve stejném duchu se vyjádřilo i české ministerstvo vnitra.

Související obsah

Zprávy o negativním vlivu 5G sítí na lidský organismus vyvrací i Český telekomunikační úřad (ČTÚ). "Na těch samých kmitočtech po dlouhá desetiletí bylo přenášeno TV vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jaké mohou dosahovat základnové stanice 5G. A žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán," napsal ČTÚ. Na to, že na stejných kmitočtech bez problémů dlouhá léta fungovalo televizní vysílání, upozorňuje i starosta Kolína Michael Kašpar.

Debata o bezpečnosti sítí se tak v Česku stáčí primárně k tomu, kdo má mobilním operátorům dodávat technologie. Jednoho z hlavních dodavatelů technologií pro 5G sítě, čínskou společnost Huawei, označil na konci roku 2018 Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost za kybernetickou hrozbu. Podle úřadu čínské zákony vyžadují po soukromých čínských firmách součinnost se zpravodajskými službami. Huawei nařčení odmítala.

Při testování 5G sítě v Kolíně použilo O2 technologii od firmy Ericsson, v tiskové zprávě ale společnost uvedla, že testuje také technologie od Huawei a od Nokie.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz