Domácí

Dopad koronaviru: Přehnaná hygiena může škodit! Toto tvrdí odborníci

Dopad koronaviru: Přehnaná hygiena může škodit! Toto tvrdí odborníci
Zdroj: Profimedia

Kvůli koronaviru se klade větší důraz na hygienická opatření. Lidé si začali častěji umývat ruce a používat dezinfekci. Přestože se právě tímto způsobem snižuje riziko nákazy, přehnaná hygiena může mít i negativní dopad.

Právě kvůli častějšímu mytí rukou a dezinfikování je naše pokožka vystavována extrémnímu odmašťování a dochází tak k narušení ochranného pláště kůže, což způsobuje, že je také více zranitelnější.


"Zdravá pokožka vydrží zhruba deset mytí rukou denně. Vše, co je navíc, jí činí potíže. Zejména citlivá kůže pak může trpět,“ řekl pro TN.cz známý dermatolog a ředitel pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger.


Většina dezinfekčních prostředků navíc obsahuje také vyšší koncentraci alkoholu a pokožka na ni může velmi rychle negativně reagovat.

Související obsah


"Kůže je pak suchá, povrchové vrstvy pokožky se stávají prostupnými pro patogeny i látky, které působí jako alergeny,“ potvrdila dermatoložka Martina Žemličková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Odborníci v takových případech hovoří o dermatitidě z opotřebení, která se projevuje výrazným přerušením kůže. Ta se stává citlivou, zároveň svědí, nebo pálí. U některých lidí může vzniknout také ekzém, kdy se příslušný alergen stane součástí mycích i dezinfekčních prostředků.


V takových případech dermatologové radí, aby pacienti snížili intenzitu mytí rukou a nepoužívali mýdla. Vzhledem k současné epidemiologické situaci je však zvýšená hygiena nutností. Lidé by proto o svou kůži měli více pečovat.


"Pacientům nyní radím, aby kůži po každém umytí hydratovali speciálním krémem na ruce. Opatrně musí vybírat také mýdla, ta moderní už mají i hydratační složku v sobě ve formě zvláčňujících olejů,“ tvrdí Arenberger.

Související obsah


Večer by lidé měli sáhnout po mastnějším krému, který zabrání odpařování vody z kůže a tím se pokožka krásně hydratuje. "Volil bych krémy s chytrými molekulami jako je urea, nebo glycerin. Dokážou lépe upevnit vodu v kůži, zvláčňují povrch, a obnovují normální funkci ochranné bariéry,“ radí Arenberger.


V případě častějšího mytí rukou - například v zaměstnání - experti doporučují využívání ochranných rukavic. I to však přináší svá úskalí. Nevýhodou je možná alergie na latex, nebo zvýšené pocení.


"I zde platí pravidlo, že pokud do rukavice zateče tekutina, je nutné ji okamžitě sundat, kůži omýt vodou, osušit, ošetřit krémem a použít nové rukavice,“ doplnila Žemličková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz