Zahraničí

Europoslanci klepli Babiše přes prsty. Agrofert reagoval na kritiku za něj

Europoslanci klepli Babiše přes prsty. Agrofert reagoval na kritiku za něj
Zdroj: EPP group

Europoslanci v pátek večer přijali rezoluci, která kritizuje českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňuje na jeho možný střet zájmů a nabádá české úřady, aby věc vyřešily. Podle Agrofertu, který má Babiš dle dokumentu stále ovládat, si Europarlament vymýšlí.

Pro usnesení bylo 510 z 664 hlasujících europoslanců, proti 53 a zdrželo se 101. Výsledek tak dopadl podle očekávání, podpořili ho europoslanci z nejsilnějších parlamentních frakcí.

Rezoluce, která není pro členské státy nijak závazná, hovoří o tom, že Babiš stále kontroluje holding Agrofert, přitom má ale zároveň vliv na rozdělování peněz z českého i unijního rozpočtu. Dokument dále zpochybňuje premiérovu nezávislost a možnost být objektivní.

"Případné střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni jsou netolerovatelné a zúčastněné osoby je musí vyřešit, informace o konečných příjemcích prostředků EU musí být dostupné," zní stanovisko europoslanců. Evropskou komisi pak žádají, aby dohlédla na to, že se peníze EU nezneužívají.

Související obsah

Zatímco Babiš se k rezoluci dosud nevyjádřil, holding Agrofert vydal ostré prohlášení. "Odmítáme zejména vykonstruovanou nepravdivou pomluvu vyřčenou bez jediného důkazu, že Agrofert provádí účelové majetkové transakce kvůli dotacím. Na tom lze jasně demonstrovat, že si Evropský parlament své závěry doslova vymýšlí a opírá je o nepravdivá tvrzení," uvedl.

Usnesení navazuje na loňskou zprávu auditorů Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Podle auditu stále ovládá Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Auditní řízení stále probíhá.

Kontrolní výbor Europarlamentu letos v únoru podnikl cestu do Česka, kde podle jeho šéfky Moniky Hohlmeierové zjistil, že české úřady neumějí střet zájmů u politiků účinně kontrolovat. Této mise se účastnili i čeští europoslanci, které Babiš označil za zrádce. Například Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pak dostával výhrůžné dopisy a je pod policejní ochranou.

Související obsah

Ještě před hlasováním Evropská lidová strana (EPP group), největší uskupení politických stran v Evropském parlamentu, se opřela do premiéra Babiše. Trnem v oku jí je údajné Babišovo napojení na evropské dotace.

“Rozdělování evropských fondů v České republice není fér, ani transparentní, ale je vytvořené tak, aby posloužilo zájmům premiéra Andreje Babiše. Současný systém umožňuje premiérovi, aby byl skutečným vlastníkem jednoho z hlavních příjemců evropských dotací,“ uvedli evropští lidovci na svém twitteru. Tématem se v pátek zabývá také Evropský parlament.

Související obsah


Redakce TN.cz požádala premiéra Babiše o vyjádření, ten zatím nijak nereagoval. Z českých stran jsou členy EPP, které se profiluje na pravém středu, strany TOP 09 a lidovci. Naopak Babišovo ANO je členem uskupení Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Podívejte se na reportáž o dění před hlasováním Europarlamentu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz