Inspektor TV Nova

Klínovec: Staré doly i moderní traily! Areál si vysloužil bronzovou medaili

Prázdninový inspektor tentokrát zavítal do Krušných hor tvořících u hranic s Německem 130 kilometrů dlouhé horské pásmo. Zaměřil se na centrální část v okolí Klínovce. Krušné hory jsou známé jako oblast pěší turistiky a cykloturistiky.

Mezi nejznámější dominanty Krušných hor patří nejvyšší vrchol Klínovec. Zdolat ho pěšky nebo na kole dá zabrat určitě víc, než se nechat pohodlně svézt lanovkou do nadmořské výšky 1244 metrů nad mořem.

"Byli jsme na Božím Daru, prošli jsme si rašeliniště, moc se nám tady líbí. Jezdíme sem na chatu už pátým rokem," popsal návštěvník Klínovce. "Vyjedeme na Klínovec. Podíváme se, jak je to tam hezké. Prohlédneme na rozhlednu," nadnesla své plány jedna z turistek.


Výhled štábu televize Nova ale kazilo stavební oplocení. Pomohl dalekohled. Z vrcholu vidíte jak na českou, tak i německou stranu.

Související obsah


Sport, zábava, adrenalin

Milovníky kol a adrenalinu může potěšit trailové zaměření areálu. Na místě najdete půjčovny kol a koloběžek. Třeba v Loučné pod Klínovcem nebo pod lanovkou v Trail Parku Klínovec.


"Půjčujeme terénní koloběžky, mají tlustá kola, takže jsou stabilní a vhodné i pro dospělé. Mámě i koloběžky pro menší děti. Půjčujeme je většinou na jednu jízdu. Jako doplněk tu máme fat biky. Půjčujeme i  terénní kola," popsal Robert Ketner z půjčovny Trail Park Klínovec.


Traily na Klínovci se řadí mezi nejdelší souvisle klesající traily v Evropě. "Mně vyhovuje červenej a černej. Trošku rychlejší, aby to hopsalo," svěřil se cyklista.


"Na Klínovci máme 30 kilometrů trailů, což jsou lesní stezky. Máme stezky pro začátečníky a rodiny s dětmi až po pokročilejší. Jsou podle obtížnosti rozdělené do čtyř úrovní s podobným označením jako sjezdovky, tedy modrá pro začátečníky, červená pro pokročilé a podobně," přiblížila mluvčí Skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová. Za jeden den zaplatí cyklista včetně využití lanovky 630 korun. Děti zhruba polovinu.

Asi nejmenší rozhledna v Česku


Celých 20 schodů musel štáb televize Nova vyšlapat, aby se dostal na vrchol možná nejnižší rozhledny v České republice. Do výšky měří pouhých osm metrů, ale ten rozhled je fantastický.


Boží vyhlídku najdete nad Božím Darem ve směru na Klínovec. Hodně oblíbená je hlavně pro nejmenší turisty Ježíškova cesta se šesti a 13kilometrovým okruhem u Božího Daru. Děti cestou plní různé úkoly.

Související obsah

Tip na výlet: Cínový důl Mauritius


Televizní štáb se nadchnul zaniklým cínovým dolem Mauritius blízko Abertam. Byl v provozu od 16. do 20. století. "Lidé dnes mohou obdivovat skoro 500 let práce, kterou tady ty horníci nechali, jak tvrdě tady makali," prohlásila průvodkyně Gita Kořínková.


Krušné hory se turistům moc libí. "Svěží, krásný, zelený, fakt stojí to za to," zhodnotil nadšený cestovatel.

Související obsah

 Závěrečné hodnocení


Dojem z Krušných hor nám pokazil hotel na Klínovci. Opuštěný, v dezolátním stavu. Cyklisté prý sem tam ztratí cestu po značkách. Strávit v Krušných horách letní dovolenou určitě stojí za to. Nudit se nebudete. Proto jednoznačně patří takzvaně na bednu a dostávají od nás bronzovou medaili.


Na reportáž z Televizních novin se podívejte zde:

 

Máte tip, kam by se měl Prázdninový inspektor vydat? Pište nám na prazdninovyinspektor@nova.cz.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz