Domácí

Exekuce po epidemii hrozí statisícům Čechů! Expert radí, jak vše zvládnout

Statisícům lidí hrozí, že kvůli koronaviru upadnou do exekuce. V ohrožení je podle odborníků až 700 tisíc lidí, kteří měli v uplynulých měsících kvůli karanténním opatřením snížené příjmy. Na dotazy čtenářů TN.cz proto odpovídal na chatu odborník na exekuce Jiří Tůma.

Plat snížený na 60 procent kvůli karanténě, nutnost zůstat doma s dětmi a pobírat jen ošetřovné, ztráta zaměstnání či výpadky příjmů živnostníků. Koronavirus měl na české peněženky drtivý dopad. A podle odborníků kvůli tomu vzroste počet exekucí.

"Ten nárůst může být opravdu poměrně veliký. Můžeme se pohybovat okolo 500 až 700 000 lidí, kteří mohou být v ohrožení," uvedl ředitel Institutu předlužení Radek Hábl.

"Problém již započal a je to možné odsledovat na situaci, kdy už lidé nesplácejí, co mají. Zásadní otázka je, co se týče energií, kdy ten nárůst je téměř stoprocentní oproti běžné době," prohlásil ředitel společnosti Revital Solutions a bývalý soudní vykonavatel Jiří Tůma.

Související obsah

Ohroženi exekucemi jsou lidé s nižšími příjmy, ale i střední třída. Podle odborníků je důležité s věřiteli komunikovat. "Nenechat to dojít až do soudního řízení. Ze strany věřitelů bude také snaha se s těmi dlužníky domluvit," ujistil Tůma.

Česko je velmoc v počtu exekucí, loni vedli exekutoři 4,5 milionu řízení. Exekuci mělo skoro 800 tisíc Čechů. Důležité zákony, které by dlužníkům pomohly s exekucemi, ale leží stále v Poslanecké sněmovně.

"Naprosto klíčové je, aby se projednávala naše novela exekučního řádu s místní příslušností exekutorů, aby byly zavedeny chráněné účty a zatřetí, aby byly zastaveny marné exekuce," sdělila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Související obsah

"Bohužel bylo rozhodnuto, že se k tomu vrátíme až v září," poukázala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Jak postupovat, když máte dluhy, hrozí vám exekuce, nebo ji už řešíte, odpovídal Tůma čtenářům TN.cz. Otázky a odpovědi najdete zde:

 

Jiří Tůma pracoval téměř 20 let jako soudní vykonavatel. Nyní je ředitelem společnosti Revital Solutions, která se zabývá správou a řízením pohledávek. Radí především firmám, organizacím a městům.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz