Domácí

Zámek u Náchoda by mohl koupit stát. Cena může být astronomická!

Stát možná získá další zámek. Potomci Bartoňů z Dobenína chtějí prodat objekt v Novém Městě nad Metují. Podle realitních kanceláří by se cena mohla vyšplhat až na stovky milionů korun. Stát má na něj předkupní právo a proti nejsou památkáři ani premiér Babiš. Rod Bartoňů získal zámek v restitucích v roce 1992.

Zámek v Novém městě nad Metují, nejatraktivnější stavbu města, se majitelé rozhodli prodat. Podle odhadů by se cena mohla pohybovat v řádu stamilionů korun. Rod Bartoňů koupil zámek v roce 1908 za dva miliony 350 tisíc rakouských korun, to by dnes bylo kolem 230 milionů českých korun.


"Je to velmi osobní důvod. Rodině ten zámek spotřebovává finance, proto se naše rodina rozhodla domluvit s panem premiérem a ředitelkou, bude tak v nejlepších rukou,“ řekl majitel zámku Josef Marian Bartoň.


Rod Bartoňů zámek na začátku 20. století přestavěl a vybavil ho technickými vymoženostmi. Například vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefony nebo jídelním a osobním výtahem.

Související obsah


"Kdyby to pan Bartoň prodal nějakému oligarchovi a ten by to potom zavřel, tak potom by všichni křičeli, že to stát nekoupil. Já chápu, že všechno, co uděláme, je špatně. Myslím, že by bylo dobré, kdyby zůstal v rukách státu,“ sdělil premiér Andrej Babiš (ANO).


"Unikátní jsou interiéry. Je to jediná přestavba ve 20. století realizovaná od Jurkoviče na našem území. Právě proto jsme navrhli, že by bylo vhodné, aby toto unikátní dílo zůstalo v rukách státu,“ doplnila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

 
Zámek je od roku 2008 národní kulturní památkou. Renesanční stavba se může pochlubit kulatou středověkou věží zvanou Máselnice, která svůj název dostala kvůli podobnosti se zařízením na výrobu másla. V interiéru je řada místností vyzdobených třeba Maxem Švabinským, nebo Františkem Kyselkou. V areálu je také řada soch od Matyáše Bernarda Brauna nebo Františka Bílka.

 

Související obsah


"Zámek je stavbou, která by si zasloužila, aby byla ve vlastnictví Národního památkového ústavu. Doufám, že to není jen jedno z mnohých planých vyjádření pana premiéra a že by k této koupi mělo dojít,“ věří místopředseda ODS Martin Baxa.


Národní památkový ústav spravuje přes stovku památkových objektů. Z toho je šest desítek zámků. Ve vlastnictví rodu Bartoňů z Dobenína je v současné době i zámek na pražské Zbraslavi. O jeho prodeji ale majitelé neuvažují.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz