Domácí

Firmy v Česku ohlásily propouštění tisíců lidí! PŘEHLED PO KRAJÍCH

Firmy v Česku ohlásily propouštění tisíců lidí! PŘEHLED PO KRAJÍCH
Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru přinesla problémy nejen podnikatelům, ale také jejich zaměstnancům. Mnozí zaměstnavatelé totiž situaci řeší propouštěním a lidé se tak bojí o práci. Redakce TN.cz sestavila přehled po jednotlivých krajích, ve kterých zaměstnavatelé v květnu nahlásili hromadné propouštění.

"Ke konci května 2020 nahlásilo záměr hromadného propouštění celkem 42 zaměstnavatelů. Tento krok by se měl v následujících měsících dotknout 3345 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Jedná se zejména o kovodělníky a strojírenské dělníky, pracovníky v oblasti osobních, informačních služeb a prodeje nebo technické a odborné pracovníky v oblasti vědy a techniky.

Související obsah

Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde záměr hromadného propouštění ohlásilo v květnu osm zaměstnavatelů a dotknout se má 753 zaměstnanců. Za ním následuje Praha, kde se propouštění týká 467 pracovníků z 12 podniků, a Jihomoravský kraj. Tam Úřadu práce ohlásilo tento záměr osm firem a ovlivní 336 lidí.

Výrazně méně se mohou o svou práci bát lidé v Jihočeském kraji a na Vysočině. V obou krajích se výpověď týká dohromady 123 zaměstnanců čtyř zaměstnavatelů.

Podívejte se na přehled za květen 2020 v jednotlivých krajích:

Je však důležité upozornit, že se jedná o záměr. Pokud zaměstnavatel nahlásí Úřadu práce ČR záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci.

"Jak už bylo řečeno, jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít na 100 %. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ dodala Beránková.

Související obsah

Podle informací redakce počet zaměstnavatelů (42), kteří ohlásili záměr hromadného propouštění, meziměsíčně klesl o dva a meziročně vzrostl o 35. Také počet propouštěných zaměstnanců (3345) se meziměsíčně snížil o 1755 a meziročně stoupl o 2535.

Podle odborníků však zásadní vlna propouštění teprve přijde. "Na podzim přijde hlavní náraz, protože skončí kurzarbeit, ošetřovné i odklady splátek a ekonomika bude nucená stát zase na svých vlastních nohách. Pak mohou přijít o práci statisíce lidí,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řešil možné propouštění tisícovky zaměstnanců na Sokolovsku. Více v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz