Koronavirus

Koronavirus drtí české firmy! Čtvrtina propouští, jiné sahají lidem na mzdy

Koronavirus drtí české firmy! Čtvrtina propouští, jiné sahají lidem na mzdy
Zdroj: TV Nova

Zaměstnavatelé v Česku kvůli koronakrizi přistoupili k úsporným opatřením. Ty se týkaly jak propouštění, tak snížení mezd či omezení benefitů. Mezi nejvíce zasažené obory patří automobilový průmysl a služby, naopak IT firmy fungovaly poměrně hladce.

"Čtvrtina firem přistoupila k propuštění, více než pětina nařídila svým zaměstnancům dovolenou, další pětina snížila zaměstnancům bonusy a variabilní složky a přibližně každá desátá firma snížila zaměstnancům základní mzdu," uvedla společnost Randstad na základě průzkumu z první půlky května, jehož se zúčastnilo 650 respondentů.


Na překážky na straně zaměstnavatele poslalo své lidi 17,8 procenta českých firem, neplacené volno alespoň části svých zaměstnanců nařídilo devět procent zaměstnavatelů. Firmy rovněž přistupovaly ke snižování úvazků v 9,5 procentech či změnám pracovní náplně některých svých zaměstnanců, a to v 9,7 procentech. Pouze 26,8 procenta firem nezavedlo žádná omezující patření.


Přijatá opatření se podle výzkumu výrazně lišila podle jednotlivých sektorů. Například firmy z IT nebo podnikových služeb fungovaly hladce i v době šíření koronaviru, společnosti z jiných oborů ale musely zcela zastavit svůj provoz.


"Návrat k původnímu stavu se ani nyní nezdá pravděpodobný. Paralyzování celého HoReCa byznysu (hotelnictví, restaurace, kavárny apod., pozn. red.), maloobchodu a služeb se promítlo u firem, které naopak v krizi nabíraly. Přes polovinu našich nově nastoupivších zaměstnanců v logistice nyní tvoří lidé, kteří předtím pracovali právě ve zmíněných oborech,“ vyložil ředitel společnosti Randstad Jacek Kowalak.


Nejvíce firem dosud propouštělo v sektoru automobilového průmyslu, a to 35 procent, a obchod a služby – 30 procent. Naopak nejméně v oboru rychloobrátkového zboží (FMCG - kosmetika, hygienické potřeby, potraviny apod.), tam se to týkalo 15 procent firem.

Související obsah


Nejvíce nařízené dovolené připadlo opět na firmy automobilového průmyslu (38 procent), často k tomuto kroku přistupují i zaměstnavatelé z FMCG (37 procent) a výroby (29 procent).


Míra snižování mzdy se také velmi lišila. Téměř třetině zaměstnanců, kterých se snižování týkalo, klesla mzda maximálně o pět procent. Další třetině ovšem dokonce o více než 30 procent.

Související obsah

"Rozdíly jsou dané oborem a nastavením mzdy.Kromě samotných mezd došlo v mnoha případech i k redukci nefinančních benefitů. Necelých 16 procent firem například zrušilo svým lidem stravenky či dotované jídlo, procent životní či penzijní pojištění,“ dodal Kowalak.


Letecké společnosti jsou kvůli pandemii v krizi. Podívejte se na reportáž televize Nova: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz