Zahraničí

Části USA trápí extrémní vedra, hic je ale i na Sibiři a ve Švédsku!

Jihozápad Spojených států sužují vedra. Nejhorší situace je ve státě Arizona, kde se očekávají teploty šplhající přes čtyřicet stupňů Celsia. Horké počasí navíc komplikuje práci hasičům, kteří bojují s velkými lesními požáry.

Arizona bojuje s jedněmi z nejhorších lesních požárů v historii. Dosud plameny spálily více než 160 tisíc hektarů půdy a nechaly za sebou spoušť.

Stovkám hasičů pomáhají také vězni. Oheň se ale daří pod kontrolu dostávat jen pomalu. Obyvatelé více než dvou set domů se museli evakuovat, bez proudu je 1 600 domácností. Lesní požáry zuří v Arizoně už více než týden a jejich rychlému šíření napomáhá hlavně sucho a horko. Teploty dosahují 45 stupňů Celsia a vlna veder podle meteorologů nepoleví minimálně týden.

Podobná situace panuje i na Sibiři. "Dnes jsme naměřili nejvyšší teplotu 33,5 stupně Celsia," hlásí meteoroložka Ljubova Perfiljevová z Verchojansku.

Verchojansk sužují vysoké teploty už týden. O víkendu za polárním kruhem dokonce padl teplotní rekord, když tam zaznamenali 38 stupňů Celsia. Právě vysoké teploty a sucho jsou jedny z příčin lesních požárů, které na Sibiři zuří.

Související obsah

Nezvykle teplé letní počasí zasáhlo také sever Evropy. Ve Švédsku jsou v obležení bazény a koupaliště, teploty šplhají přes třicet stupňů Celsia. Úřady se obávají, aby se právě na koupalištích nezačal šířit koronavirus.

"Nemyslím, že to někdo řeší. Jen se podívejte kolem. Snažíme si nechávat trochu víc místa mezi sebou, ale řekl bych, že je to skoro jako normálně," svěřil se na koupališti Jonas.

Vysoké teploty trápí tradičně i Španělsko, kde prolamují hranici čtyřiceti stupňů. Madrid sice před třemi dny ukončil nouzový stav a země se otevřela turistům, jenže zároveň začalo platit nařízení o povinnosti zakrývat si ústa a nos v hromadné dopravě i na veřejnosti, pokud nelze dodržet bezpečnou vzdálenost.

Za nenošení roušky hrozí pokuta v přepočtu více než dva a půl tisíce korun.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz