Domácí

V ČR přibývají nová ohniska nákazy. Přituhuje v Litovli či na Liberecku

V posledních dnech u nás znovu začalo rapidně přibývat nakažených koronavirem. Ohniska hlásí hygienici třeba z Karvinska, Liberecka, Prahy a také z Olomoucka. Například v litovelském domě s pečovatelskou službou pro seniory je mezi klienty už 27 nakažených.

Jen za čtvrtek testy odhalily 127 nově nemocných. To je nejvyšší denní nárůst od 21. dubna. Nákaza koronavirem trápí mnohá místa. Jedním z nich je i domov s pečovatelskou službou v Litovli. Místní spekulují, jak se tam nákaza dostala. "Já si myslím, že ji tam zanesla nějaká návštěva, ale jinak nevím," přemýšlí jeden.

Sanitky tam začaly odvážet nemocné už začátkem června. Na další kolo testování tento týden dohlíželi i armádní zdravotníci. Jen seniorů je podle hygieniků pozitivních už 27. Nemoc postihla i sedm zaměstnanců, jeden nákazu přenesl i do rodiny. Místní stále nemohou zapomenout na březen, kdy policie celé okolí uzavřela.

Jedna seniorka s Covid-19 zemřela, další je ve vážném stavu. Senioři, kterým se už zlepšil zdravotní stav, se ale z nemocnic do Litovle nevrátí. Budou dočasně ubytovaní v léčebném ústavu v Pasekách.

Už více než týden je v karanténě pražský magistrát, který proto musí veškerou agendu řešit on-line. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

V Moravskoslezském kraji je epicentrum nákazy v dolech OKD. A zase se tam bude testovat. Nařídila to krajská hygienická stanice, která během zhruba tří týdnů v dolech postupně zaevidovala 149 nakažených. Místo rychlotestů hygienici přejdou na PCR testy. "Budovy se musejí nejdříve vyklidit, utěsnit, pak následuje samotná desinfekce," vysvětluje postup mluvčí OKD Naďa Chattová.

Související obsah

Desítky nových případů hlásí Liberecko. Ty přivedly hygieniky do jedné z tamních ubytoven. "Spolupracujeme s cizineckou policií, s hygienickou stanicí," řekl správce ubytovny. Lidé tam skončili v karanténě, návštěvám se preventivně uzavřel i pečovatelský domov pro seniory.

Podle hygieniků se nákaza koronavirem objevila i v jedné z olomouckých tiskáren. Nové ohnisko je také ve Zlínském kraji a to v mlékárně v Bystřici pod Hostýnem. Boj s Covid-19 se ukazuje stále jako velmi složitý. Čínští vědci zjistili, že i ti, co už prodělali nákazu, rychle ztrácejí imunitu. Brzy tak mohou onemocnět znovu.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz