Domácí

Olomouc dala na morový sloup záhony, lidé se bouří! FOTO + ANKETA

Olomouc dala na morový sloup záhony, lidé se bouří! FOTO + ANKETA
Zdroj: Statutární město Olomouc

Radnice v Olomouci osázela místní barokní morový sloup květinami. Rozhodla se tak učinit na oslavu výročí zapsání sloupu do seznamu UNESCO. Na internetu se ale rázem strhla velká diskuze o vkusnosti květinové instalace.

Mariánský sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci slaví letos výročí dvaceti let od zapsání na seznam národních kulturních památek UNESCO. Radnice města se tak rozhodla toto výročí oslavit vyzdobením sloupu pomocí květin.

Město zahalilo schodiště okolo základny sloupu tisíci letniček, které společně tvoří klasické barokní ornamenty. Výzdobu tvoří zhruba dva a půl tisíce květin nejrůznějších druhů od afrikánů až po pestré trávy.

"Nová výzdoba v základech nejvyššího sousoší České republiky dá vyniknout kráse jeho sochařské výzdoby. Navíc tak vzdáme hold naší významné památce, kterou letos čeká dvacáté jubileum zápisu na prestižní seznam UNESCO,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

 

Související obsah

Na internetu se ale okamžitě strhla diskuze místních obyvatel, jestli květinová instalace na sloup patří nebo ne.

"Mně se to líbí, není to nic proti ničemu, alespoň kousek zeleně v centru města,“ pochvaluje si výzdobu jedna z obyvatelek Olomouce na Facebooku.

Druhý komentář již takový názor nesdílí: "Pokud je Olomouc stále ještě město květin pak dle mého názoru je to velmi ubohá prezentace. Vypadá to jako výsadba podzimního hrobu a už vůbec nechápu proč zrovna na takové místo."

"Estetika je sice trochu sporná, na druhou stranu na schodech nesedí opilci a na náměstí je kromě betonu a kamene trocha té zeleně," vyjadřuje rozporuplné pocity další z komentářů.

Související obsah

Většina lidí se také pozastavuje nad tím, jak je možné, že někdo sloup, jehož základy jsou postavené z pískovce, osázel květinami. Pískovec se totiž velmi snadno při zalévání promočí.

"Ano, je pravda, že podloží je z pískovce, každopádně schody jsou ze žuly, takže žádné poškození sloupu či jeho základů nehrozí. Na celou instalaci dohlíželi památkáři," uvedla pro TN.cz mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

Radnice má v plánu nechat kytky vysázené okolo sloupu zhruba tři měsíce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz