Koronavirus

Opatření na východě Česka se zpřísní, roušky zůstanou i v metru

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se od úterý zpřísní některá opatření proti šíření koronaviru. Pro celý Moravskoslezský kraj a také Prahu zůstane povinné nošení roušek na hromadných akcích nad 100 účastníků ve vnitřních prostorech.

V Česku už třetí den v řadě skokově přibylo nakažených. V neděli byl zatím nárůst největší, hygienici odhalili 305 nových případů. Podle expertů za to může především lokální ohnisko nákazy na Karvinsku, kde v posledních dnech probíhá rozsáhlé testování.

"Nárůst je generován zejména masivním testováním horníků a jejich kontaktů. Bohužel ale i neukázněností některých našich spoluobčanů, kdy není výjimečné, že lidé s příznaky navštěvují oslavy, firemní večírky a další akce a následně hygienici musí řešit stovky kontaktů potenciálně nemocných," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Bližší informace v reportáži TV Nova:

Rozvolnění opatření, které je ve zbytku Česka plánováno na 1. července, se proto části Moravskoslezského kraje nedotkne. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se naopak některá nařízení zpřísní. Platit budou už od úterý 30. června. "Jsme bohužel nuceni udělat zpřísňující opatření v lokálních ohniscích nákazy," potvrdil Vojtěch.

Související obsah

Pacienti, které přijímají nemocnice k hospitalizaci, budou muset předkládat negativní test, který nebude starší než čtyři dny. Výjimkou jsou akutní případy. Zdravotnická a sociální zařízení budou také více testovat zaměstnance. Na hromadné akce bude moci maximálně 100 lidí a restaurace či bary budou muset zavřít od 23 do 8 hodin.

V celém Moravskoslezském kraji pak bude nadále povinné nosit roušky na akcích pořádaných ve vnitřních prostorech pro 100 a více lidí a přeshraniční pracovníci budou muset předkládat negativní test na nemoc Covid-19 každých deset dní. Roušky budou muset mít i lidé v "epidemiologicky závažných profesích", což jsou například kadeřníci.

Související obsah

Na to, jak je to s testy na Covid-19 na hranicích s Polskem, se podívejte v reportáži TV Nova:

Na vnitřních akcích pro 100 a více účastníků zůstanou roušky povinné také v Praze. Kromě toho Pražané neodloží ochranu dýchacích cest ani v metru. "Situace v Praze je ale víceméně stabilní, nijak neeskaluje," doplnil ministr. V celé republice pak zůstanou roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

 

Na celý záznam tiskové konference Ministerstva zdravotnictví se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz