Koronavirus

Odborníci hodnotí riziko šíření viru jinak! Jak je na tom váš okres? MAPA

Odborníci hodnotí riziko šíření viru jinak! Jak je na tom váš okres? MAPA
Zdroj: Profimedia

Odborníci připravili skórovací systém, podle kterého chtějí hodnotit riziko šíření koronaviru v jednotlivých okresech. Vyhodnocuje se denně a na základě několika kritérií. Například Karvinsko má v současnosti čtyři až šest bodů z deseti možných.

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pracuje na skórovacím systému už zhruba měsíc. "Výstupy z něj vyhodnocujeme a některá hlediska ještě modifikujeme. Skóre načítá jakési rizikové body od nula do deseti," uvedl na pondělní tiskové konferenci ředitel ÚZISu Ladislav Dušek.

Hygienici v každém kraji sledují lokální ohniska, ale také rizikové profese, provozy nebo aktivity, vyhodnocuje se i riziko šíření a kapacity intenzivní péče. "Nesmírně důležité je pak sledování zranitelných skupin obyvatel na bázi denního hlášení ze všech nemocnic," doplnil Dušek.

Skórovací systém funguje po okresech a zaznamenává okamžité změny, ale také dlouhodobý trend. "Tři body může nabrat tím, že dojde k nějakému dennímu výkyvu. Je to 30 procent, abychom nehlásili nějaký alarm, když se problém během dvou dnů vyřeší," vysvětlil ředitel ÚZISu.

Související obsah

Podle různých kritérií pak okresy nabírají body od nuly do desítky. Například denní nárůst o více než pět pozitivních případů znamená jeden bod, stejně jako nárůst hospitalizovaných. Za dlouhodobý nárůst už ale hygienici udělují body dva.

Podívejte se na záznam tiskové konference, kde odborníci systém představovali:

 

Rizikové skóre pak odborníci zapisují do mapy, kterou chtějí zveřejňovat každý den kolem páté hodiny. Platit bude vždy k předchozímu dnu. V sobotu byla většina republika bílá, což znamená nulový aktuální výskyt nemoci. Šedivých okresů s ojedinělým výskytem bylo 12.

Praha měla o víkendu tři body, což znamená nízké riziko bez významného trendu. Karvinsko, Ostravsko a Frýdecko-Místecko si na skóre připsaly čtyři až šest bodů. Jde o rostoucí trend výskytu a hrozí komunitní šíření, stále ale nerostou počty hospitalizovaných. Mapu najdete v galerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz