Domácí

Střelec na Českolipsku si testuje kuši na zvířatech. Policie po něm pátrá

Neznámý střelec si na Českolipsku podle všeho dál testuje zbraně na zvířatech. Používá pušky i kuše. V polovině června střelil býka šípem doprostřed čela. Podobný případ se stal na Máchově jezeře. Tam se ochránci zvířat pokoušejí odchytit živého kačera se šípem v krku. Předseda republikového klubu lovecké lukostřelby usiluje o zákaz volného prodeje tichých zbraní.

"Třikrát jsem ho viděla. Byla jsem úplně šokovaná. A hlavně ten tvor lítal. Pro mě nepochopitelná věc," popsala postřeleného kačera paní Stanislava Mužíková, obyvatelka Doks.

Kačera se šípem v krku se na Máchově jezeře pokoušeli ochránci zvířat zachránit už několikrát. Bohužel neúspěšně.

"Manžel se pětkrát pokoušel kačera odchytit. Vzhledem k tomu, že létá, tak je nechytatelný," tvrdí Daniela Jahoda-Hofmannová z České společnosti ornitologické.

Související obsah

"Všechny pokusy byly marné. Je plachý. Rádi bychom mu pomohli, ale bohužel. Přežívá takhle dál. Mezitím nabíráme další a další oznámení. Při pokusu o odchyt se snažil odplavat a odlítnout," řekl TV Nova Josef Oplt, strážník Městské policie Doksy.

"Usuzujeme, že byl kačer zasažen do krku šípem z kuše," tvrdí policejní mluvčí Ivana Baláková. Policisté se domnívají, že případ může souviset s nedávným útokem na mladého býka v nedalekém Luhově.

Související obsah

Tele zasáhl neznámý střelec minimálně dvěma šípy, z toho jedním přímo do hlavy, a také několika projektily.

"Střelná poranění jsou od zbraně, která má větší ráži než vzduchová pistole, a šípy někdo vystřelil kuše. Motiv střelce zatím neznáme, nicméně se přikláníme k hypotéze, že si někdo na zvířeti testoval zbraně," říká Baláková."Na bezbranném zvířeti testovat zbraně mi připadá zvrácený. Bolí mě to, to byl takový mazel, v tom stádě," svěřil se Petr Jungman ze zemědělské farmy Luhov.

Související obsah

A na kačerech si kuši testoval neznámý střelec i letos v dubnu na řece Radbuze v Plzni. I tady pták dál přežívá se šípem v hlavě.

Mezinárodní instruktor lukostřelby dlouhodobě kritizuje situaci, kdy ke koupi výkonného luku či kuše stačí jen plnoletost a občanský průkaz. Po zpřísnění zákona volá roky.

Související obsah

"My se už od roku 2012 snažíme dobrat k tomu, aby luk a podobné zbraně bylo možné pořizovat pouze na základě členství ve sportovním oddíle, nebo lukostřelecké lovecké licence s členstvím u myslivecké jednoty. Aby si takhle výkonné zbraně nemohli kupovat tihle dobrodruzi. Zatím jsme nebyli vyslyšeni," popsal TV Nova předseda Klubu lovecké lukostřelby ČR Alexandr Vraga.

Případ policie řeší jako týrání zvířat. Pachateli hrozí až tříleté vězení.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz