Domácí

Poslanci jednali o Karvinsku. Bylo jich málo, nemohli hlasovat

Poslanci jednali o Karvinsku. Bylo jich málo, nemohli hlasovat
Zdroj: TV Nova

Poslanci od čtvrtečního rána opět bouřlivě debatovali, řešili především pandemii koronaviru v Česku. Na přetřes přišla aktuální ohniska nákazy, zejména Karvinsko, ale také připravenost země na případnou druhou vlnu epidemie. Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) schůzi před osmou večer přerušil do pátku, poslanců totiž bylo málo a nemohli hlasovat.

Podrobně se řešilo například to, jak ministerstvo zdravotnictví a hygienici zvládli a zvládají situaci na severu Moravy a ve Slezsku. Velký počet infikovaných je především na Karvinsku, kde se virus rozšířil mezi místními horníky a jejich blízkými.

Opoziční poslanci si také vyžádali, aby členové vlády vysvětlili, jak jak Česko obstálo při první vlně nákazy a jak jsou úřady připravené na případnou vlnu druhou. Neprosadili však žádný ze svých návrhů.

Čtvrteční mimořádná schůze však nebyla jen o nebezpečné nemoci. Zákonodárci schválili seznam jmen, která navrhují prezidentu Miloši Zemanovi na udělení státních vyznamenání. Řad bílého lva by si představovali pro Josefa Mašina, Václava Morávka a Josefa Balabána z odbojové skupiny Tři králové.

Související obsah

Před osmou hodinou večer se zástupci sněmovních klubů domluvili na přerušení schůze. Poslanců už totiž bylo málo a hlasovací zařízení upozorňovalo, že Sněmovna není usnášeníschopná. Debata o plánu Evropské unie na oživení ekonomiky tak bude pokračovat v pátek.

„Opozice je přítomná a chce jednat a ti, kdo chybí, jsou poslanci ANO," kritizoval třeba předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ve Sněmovně byl.

Poslanci tento týden nejednali poprvé. Ve středu například schválili rekordní schodek státního rozpočtu ve výši půl bilionu korun.

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci na Karvinsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz