Koronavirus

EU sází na společný nákup vakcíny. Takhle ji chce zajistit pro všechny

EU sází na společný nákup vakcíny. Takhle ji chce zajistit pro všechny
Zdroj: Thinkstockphotos

Pandemie koronaviru ukázala, že Evropská unie potřebuje silnější nástroje pro řešení mimořádných událostí v oblasti zdraví. Evropská komise proto navrhla novou strategii, podle které se mají jednodušeji rozdělovat dostupné léky nebo finance. Zároveň pracuje na společném nákupu vakcíny.

Budoucí strategii EU v oblasti veřejného zdraví měl ve středu na programu Evropský parlament. Komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová s europoslanci diskutovala o návrhu na vytvoření programu EU4Health (EU pro zdraví), který má být součástí plánu obnovy EU.

Europarlament by měl na diskuzi navázat nelegislativním usnesením, o kterém bude hlasovat v pátek odpoledne. Dokument zdůrazňuje, že systémy zdravotní péče musí být v budoucnu lépe vybavené a koordinované. Pandemie koronaviru totiž překračuje hranice členských států.

Na EU4Health by mělo z víceletého finančního rámce pro období 2021 až 2027 jít 9,4 miliardy eur (asi 250 miliard korun). Program by měl zajistit lepší zvládání podobných hrozeb a lepší ochranu před nimi, větší dostupnost léků či ochranných pomůcek a posílení zdravotních systémů jednotlivých zemí.

Související obsah

Kromě toho Evropská komise (EK) podporuje vývoj a výrobu vakcíny proti nemoci Covid-19. Chce tak zabezpečit dostatek dávek pro všechny členské státy. Ministři zdravotnictví členských států už souhlasili, aby Komise jménem celé EU "předplatila" očkovací látky u několika výrobců.

"Spoluprací zajistíme spravedlivý a rovný přístup k vakcíně pro všechny v EU i na světě, což je to nejlepší možné řešení pro ukončení krize COVID-19. Právě v tom je EU nejlepší: spojovat zdroje, vynakládat společně úsilí a dosahovat konkrétních výsledků pro každodenní život. Nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni," uvedla Kyriakidesová.

Brusel už začal vyjednávat nejméně se dvěma farmaceutickými společnostmi - Roche a Merck. Pokud se jejich vakcíny potvrdí jako účinné, EU je bude mít rychle k dispozici. Vývoj, který EK podpoří, je vybírán na základě přísných kritérií včetně ceny, spolehlivosti, užitých technologií, kapacity nebo rychlosti dodání vakcín.

Účinnou vakcínu chce mít Komise během 12 až 18 měsíců s tím, že se zkrátí požadovaná doba a další podmínky pro testování. Unijní exekutiva už navrhla dočasné zmírnění pravidel pro schvalování očkovacích látek obsahujících geneticky modifikované organismy.

Související obsah

EU tak bude částečně financovat vývoj vakcíny výměnou za miliony, ne-li miliardy očkovacích dávek v budoucnu. Peníze půjdou z Nástroje pro mimořádnou podporu, půjček od Evropské investiční banky i příspěvků vysbíraných prostřednictvím benefičního vystoupení hvězd, které proběhlo na konci června.

Komise ale zdůrazňuje, že jde o celosvětový problém. "Pandemii ukončíme jen v případě, že skončí všude. A to znamená, že bude mít každý člověk na světě přístup k testování, léčbě a vakcínám bez ohledu na to, kde žije a odkud je nebo jak vypadá," prohlásila šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Vlastní vakcínu proti Covidu-19 vyvíjí i Česko. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz