Koronavirus

Lidé se nově dostanou z karantény i s pozitivním testem. Upravili pravidla

Lidé se nově dostanou z karantény i s pozitivním testem. Upravili pravidla
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví upravilo podmínky pro ukončování karantény u nakažených koronavirem. Nově se z izolace mohou dostat i přesto, že jim stále vychází pozitivní test na Covid-19.

Odborníci z ministerstva se rozhodli aktualizovat algoritmy testování metodou PCR na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní i zkušeností českých lékařů virus přežívá na sliznicích u většiny pacientů po dobu osmi až deseti dní.

Stává se však, že lidé mají pozitivní PCR test i po uplynutí nařízené 14denní karantény. "Jedná se o záchyt mrtvého viru a pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní," vysvětlil profesor epidemiologie Roman Chlíbek.

Nově se budou hygienici řídit především časem. U pacientů, kteří delší dobu dostávají pozitivní výsledky, budou provádět kultivaci viru. Pokud vyjde negativní a daný člověk nebude mít příznaky, bude na něj nahlíženo jako na neinfekčního a může tudíž z izolace.

Související obsah

Bezpříznakový pacient se z karantény dostane po 14 dnech i bez toho, aby u něj lékaři provedli PCR test. Stačí, když nebude mít symptomy alespoň čtyři dny po sobě.

Ministerstvo upravilo postup také u epidemiologicky významných kontaktů s nemocným Covidem-19. Po jednom až pěti dnech od setkání by se měla nařídit karanténa a provést PCR test. Pokud je pozitivní, kontakt putuje do 14denní izolace.

Kdyby byl výsledek negativní, provede se další PCR test 14. den od kontaktu s nakaženým. V případě, že se nemoc prokáže, musí člověk do 14denní karantény.

Podle epidemiologa Romana Prymuly může nastat chvíle, kdy si lidé budou muset vybrat mezi instalací aplikace eRouška a opětovým zákazem vycházení či uzavřením obchodů. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz