Koronavirus

V Prešově ordinovali lékař a sestra s koronavirem. Mohli nakazit až 600 lidí!

Ve slovenském Prešově ordinovali minulý týden lékař a zdravotní sestra, kteří měli pozitivní test na Covid-19. Pracovali i ve dvou zařízeních sociálních služeb, a tak mohli přijít do kontaktu až se 600 lidmi. Výsledky prvních testů u personálu vyšly negativně.

Lékaře měla nakazit rodina z Chminianské Nové Vsi, která leží nedaleko Prešova. "Jsem absolutně asymptomatický, ale může se to kdykoliv zhoršit," uvedl pro TV Markíza. Kromě vlastní ordinace pracoval i ve dvou zařízeních sociálních služeb, a tak mohl nakazit až 600 lidí.

V domově důchodců už zakázali návštěvy a postupně testují všechny zaměstnance i seniory. Zatím nikdo z nich nemá příznaky. Ani v Centru sociálních služeb Vita Vitalis v Prešově dosud nepotvrdili žádný pozitivní případ. I nadále ale personál zůstává v karanténě, příští týden se podrobí dalšímu testování.

Mluvčí Prešovského kraje Daša Jeleňová informovala, že lékaři kromě 63 zaměstnanců centra, kteří byli negativní, odebrali vzorky i 112 klientům. Výsledky jejich testů zatím známy nejsou, měly by ale být nejpozději v sobotu.

"Stav zaměstnanců, stejně jako příjemců (klientů - pozn. red.) je pravidelně monitorován, momentálně je situace klidná. Zařízení se řídí krizovým plánem, dodržují se všechny zpřísněné režimy a protiepidemická nařízení," citoval portál Jeleňovou.

Související obsah

V domově platí zákaz návštěv, všechny prostory se častěji dezinfikují a v takzvaných červených zónách platí karanténa. Personál také doplnil zásobu ochranných prostředků, zejména respirátorů typu FFP3.

Rodina z Chminianské Nové Vsi ale mohla podle informací TV Markíza rozšířit nákazu i na další lidi. Jeden z jejích členů byl údajně v sobotu na svatbě s více než stovkou účastníků. Obyvatelé vesnice mají dodržovat hygienická opatření.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz