Domácí

Podpora ANO klesá, ČSSD dotáhla Piráty a ODS. SPD se propadla

Podpora ANO klesá, ČSSD dotáhla Piráty a ODS. SPD se propadla
Zdroj: TV Nova

Pokud by se volby konaly v červnu, vyhrálo by je podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd hnutí ANO. Jeho podpora ale klesla pod hranici 30 %. Naopak výrazně posílil koaliční partner hnutí ANO – sociální demokraté se ve volebním modelu dotáhli na Piráty a ODS. Čtyři parlamentní strany skončily okolo 5% hranice nutné pro vstup do sněmovny.

"Podle volebního modelu mělo v době sběru dat největší podporu hnutí ANO (29 %) následované s velkým odstupem ODS (14 %), Piráty (13,5 %) a ČSSD (13 %)," uvedli výzkumníci z CVVM.

Hnutí ANO oproti průzkumu ze začátku března ztratilo čtyři procentní body. Naopak sociální demokraté posílili, v březnu jim podporu vyjádřilo 8,5 % respondentů. teď ztrácí půl procentního bodu na Piráty a jedno procento na ODS. Komunisty by volilo 7,5 % respondentů.

U stran, které se pohybují na pětiprocentní hranici, se podpora přelévá. V březnu při posledním měření měli lidovci 7 %, v červnovém výzkumu spadli na 4,5 %, což by nestačilo ke vstupu do sněmovny. Naopak Starostové a nezávislí půl procenta získali a dostali se na 5% hranici. Pod tou jsou nadále TOP 09, kterou by podle volebního modelu CVVM volilo v červnu 4,5 %, tedy stejně voličů jako v březnu, a SPD, která půl procentního bodu ztratila a skončila ve volebním modelu na 4 %.

Zdroj: CVVM

"U uskupení STAN, KDU-ČSL, TOP 09, a SPD není možné vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi více stranami říci, zda by se do PSP ČR dostaly či nedostaly," upozornili výzkumníci. Posun v podpoře ČSSD považují za statisticky významný, naopak pokles u hnutí ANO a KDU-ČSL nikoliv.

Pokud by se volby konaly v červnu, k urnám by dorazilo 61 % voličů. Z toho 34 % odpovědělo, že "rozhodně ano", zbývajících 27 % pak označilo možnost "spíše ano". Určitě by volit nepřišlo 34 % dotázaných, zbylých 5 % nebylo rozhodnuto.

Související obsah

Výzkum probíhal od 20. 6. do 2. 7. Tazatelé oslovili 992 respondentů vybraných na základě kvótního výběru. Nejbližší volby čekají české voliče na podzim, kdy si začátkem října vyberou představitele krajských samospráv a třetinu senátorů. Parlamentní volby budou následovat příští rok na podzim.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz