Zahraničí

Jak se rozkrájí záchranný balík? Politici se dohadují už třetí den!

Premiéři a prezidenti států Evropské unie už třetí den jednají o záchranném balíčku, který má pomoci jednotlivým zemím zmírnit dopady koronavirové krize. Zatím se jim nepodařilo najít shodu ani na celkové velikosti balíčku, ani na tom, kolik by jednotlivým státům mělo připadnout peněz.

Je jedna hodina po půlnoci a premiér Babiš předstupuje před novináře, aby krátce shrnul sobotní jednání. Únava je znát. "V neděli ráno nebo v neděli v noci, doufejme, že zítra se vrátíme domů," doufal předseda české vlády.

Tahle předpověď premiérovi úplně nevyšla. Jednání pokračují i v neděli. A shoda je v nedohlednu. Podle Andreje Babiše (ANO) se podařilo dosáhnout dílčích pokroků, z nichž například Česko bude pravděpodobně těžit.

"Od momentu, kdy jsme dostali návrh Komise, se nám podařilo vyjednat navíc sedmdesát pět miliard korun," těší Babiše. To podle něj odpovídá nejvyššímu nárůstu peněz z balíčku z celé Unie. O co nejvyšší částku i kritéria přerozdělení výhodná pro jejich země bojovali i ostatní lídři sedmadvacítky.

Související obsah

"Jednáme již třetím dnem. Během minulých dvou dvou dní a nocí jsme se snažili dojít ke kompromisu přijatelnému pro všechny," shrnul francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ve hře je sedmadvacet hráčů. A ačkoliv všichni společně táhnou za jeden unijní provaz, každý zároveň bojuje za vlastní stát.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz