Domácí

Odměny za koronakrizi dostane zatím 93 tisíc zaměstnanců, řekla Maláčová

V červencových výplatách dostane mimořádné odměny za práci během koronavirové krize 93 tisíc zaměstnanců sociálních služeb. Na úterní tiskové konferenci to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Stále však zbývá asi 50 tisíc lidí, kterým nadřízení o peníze navíc nepožádali, konstatoval odborový šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Podle Maláčové pracovalo v sociálních službách během koronavirové epidemie přes 140 tisíc lidí. Pokud jejich zaměstnavatelé o mimořádné odměny požádalo, dostanou je už v červencových výplatách. Jedná se o 93 tisíc zaměstnanců.

"Vedení většiny sociálních služeb už žádalo, ale 1362 tak stále neučinilo. Zbývá ještě asi 30 tisíc zaměstnanců, kteří mohou dostat finanční odměnu za své nasazení ve druhém kole," uvedla šéfka resortu práce.

Na jednorázový příspěvek mají podle ministryně nárok i ti zaměstnanci, kteří skončili v karanténě nebo se nemocí Covid-19 nakazili. "Zařízení, kde koronavirus byl nebo existovalo podezření, mohou žádat o jednorázové odměny," ubezpečila Maláčová.

Související obsah

Středula má na rozdíl od Maláčové informace až o 50 tisících zaměstnanců, kteří ještě o příspěvek nemají zažádáno. "Jestli tito zaměstnanci uvidí nějaké odměny, tak nejdřív na konci roku," bojí se odborový předák.

"Zaměstnavatelé, kteří se v prvním kole vymlouvali na nemožnost používat datovou schránku, mají teď možnost si ji pro druhé kolo zřídit," vyzval Středula. "Druhé kolo bude končit 27. července,“ upozornila Maláčová.

Středula zároveň vyjádřil obavu, že lidi pracující v sociálních službách čeká na podzim ještě tvrdší období.

Maláčová se Středulou se také shodli, že překlenout nejhorší část epidemie se podařilo i díky zrušení karenční doby, tedy tří dnů, než člověk začne pobírat nemocenskou. Ta neexistuje už rok.

Související obsah

Za ten se počet nemocných zvýšil o 22 219 lidí měsíčně. "Před rokem to bylo 128 431 osob měsíčně, teď je to 150 650 osob. Je to v podstatě zkreslené tou koronakrizí. Roli v tom hraje také to, že jsou v těchto číslech zakresleny převážně zimní měsíce. Ten nárůst je v podstatě mírný a zkreslený," uvedla Maláčová.

Podle ministryně přesto stále platí, že krátkodobě nemocný je každý dvacátý zaměstnanec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz