Domácí

Epidemioložka: Tohle není druhá vlna. Řekla, kdy opět nasadíme roušky

V Česku je největší počet nemocných koronavirem Covid-19 od začátku epidemie. Takové informace se v posledních dnech objevují ve většině médií. Kvůli tomu se opět řeší i otázka druhé vlny této nákazy. Zeptali jsme se proto vedoucí Oddělení hygieny a epidemiologie Nemocnice Na Bulovce Hany Bláhové, jak si aktuálně s bojem proti šířící se nemoci vedeme.

Lékaři dokáží léčit koronavirus mnohem lépe než na začátku epidemie. Problém ale může vyřešit až účinná vakcína proti onemocnění Covid-19. Podle Hany Bláhové je situace v Česku stabilizovaná a rozhodně se aktuálním nárůstem nemocných nejedná o příchod druhé vlny.

"Když se podíváte na data, která uvádí Ministerstvo zdravotnictví, tak jde o lokální ohniska. Z těchto míst je patrné, že pokud v nějakém závodě nebo podniku je jeden zaměstnanec nakažený, pohybuje se a je v úzkém kontaktu s ostatními zaměstnanci, tak se ta choroba přenese. A to je tímto způsobeno,“ vysvětluje vedoucí Oddělení hygieny a epidemiologie Nemocnice Na Bulovce.

Související obsah

V Moravskoslezském kraji, kde je výskyt onemocnění nejvyšší, jde o nakažené hlavně mezi horníky. To jsou většinou relativně mladí lidé v dobré zdravotní kondici. Dá se tedy předpokládat, že u nich bude mít onemocnění mírnější průběh.

"Můžu říct, že v naší nemocnici máme za poslední měsíc minimální počty hospitalizovaných. Většinově jde o bezpříznakové pacienty nebo s lehkým průběhem. Těžké případy jsou pouze u polymorbidních pacientů a lidí vyššího věku,“ říká Hana Bláhová.

Jestli tu s námi bude koronavirus už napořád, a kdy pravděpodobně opět nasadíme roušky, zjistíte v rozhovoru s vedoucí Oddělení hygieny a epidemiologie Nemocnice Na Bulovce Hanou Bláhovou pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz