Domácí

Druhá vlna za dveřmi? První Češi si už přivezli Covid-19 z letní dovolené

Druhá vlna za dveřmi? První Češi si už přivezli Covid-19 z letní dovolené
Zdroj: Getty Images

Hygienici už zaznamenali několik prvních případů Čechů, kteří si přivezli z letní dovolené v zahraničí onemocnění Covid-19. Epidemiologové se dovolených obávají, protože na jaře, kdy v České republice propukla epidemie, byly první případy rovněž přivezeny ze zahraničí.

Na situaci upozornil web Lidovky.cz, kterému informaci potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. "Již jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené," řekla. Bližší informace však neupřesnila ani ona, ani hygienické stanice. Není tak jasné, odkud se nákaza vzala a kde přesně se nachází. 

Letošním dovoleným, alespoň co se týče koupených zájezdů, vévodí Chorvatsko, Bulharsko a Řecko. Přitom v Chorvatsku se v posledních týdnech situace dramaticky zhoršuje a rychle stoupá počet nakažených. Denní nárůsty jsou několinásobně vyšší než například začátkem minulého měsíce, kdy počet nově nakažených nepřesahoval tři desítky.

Mezi epidemiology panují z letních dovolených obavy. První případy nákazy koronavirem, které se v České republice začátkem roku objevily, byly dovezeny ze zahraničí, kam Češi vyráželi na hory během jarních prázdnin - především z Itálie. Té se letos v létě Češi většinou vyhnou, stejně tak i Španělsku.

Související obsah

Riziko druhé vlny epidemiologové připouštějí, většinou se ale domnívají, že dorazí na podzim, kdy jsou nižší teploty, počasí je sychravé a nastupují epidemie respiračních onemocnění, jako je chřipka. "Jestli bude současně probíhat i epidemie chřipky, tak to samozřejmě může být horší," prohlásil epidemiolog Petr Smejkal již dříve.

"Nemocnice ohledně ochranných pomůcek, izolačních místností, kvalifikovaného personálu, ventilátorů a dalšího, musí být připravené pořád. Každá nemocnice by měla mít svůj pandemický plán pro případ velké respirační infekce, protože tu jsou a budou," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz