Koronavirus

Zákaz volit v karanténě rozlítil Čechy. Právník popsal, jak se bránit

Zákaz volit v karanténě rozlítil Čechy. Právník popsal, jak se bránit
Zdroj: Profimedia

Od pondělí Českem rezonují podzimní volby, jejichž průběh by mohl narušit koronavirus. Lidé v karanténě totiž podle současných zákonů nemohou volit. Strach z vlivu na volební výsledky mají občané i politici. Právník Pavel Kolesár řekl TN.cz, jaké scénáře mohou v říjnu nastat.

Podzimní volby do krajských zastupitelstev a do Senátu budí vášně už od začátku týdne. Nejenom opozice volá po rychlé změně zákonů, která by umožnila lidem v karanténě volit korespondenčně. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se to ale za dva měsíce nedá stihnout.

Mnozí lidé nad zákonem, který omezuje právo volit, kroutili hlavou a považují ho přinejmenším za kontroverzní. "Je zcela nepřijatelné, aby bylo omezeno volební právo," napsal na sociální síť Jan. Podle právníka Pavla Kolesára ale v takové úpravě existuje téměř 30 let.

"Ústavní právo s tím skutečně počítá. Volební zákony jsou postaveny tak, že otázka karantény je jednou z překážek výkonu volebního práva. Nikdy nebyly shledány jako protiústavní, ale je samozřejmě možné, aby je Ústavní soud přezkoumal," řekl TN.cz právník Pavel Kolesár.

Související obsah

Takovou situaci nevylučuje ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Pokud k tomu dojde a bude to u nás napadeno, tak to budeme rozhodovat. Dopředu tak k tomu nemohu zaujímat žádné stanovisko," uvedl Rychetský.

Hamáček se dokonce na twitteru pustil do vyostřené diskuse s dalšími uživateli. "Sociální demokracie počítá s omezením voleb pro lidi v karanténě, jsou v klidu, řešení nenabízí," kritizoval Radek.

Aktuální data hygienických stanic ukazují, že nařízenou karanténu má přibližně 3500 lidí.

"Kdyby byla celoplošná karanténa a 90 procent lidí by se k volbám vůbec nedostavilo, to už by za protiústavní shledáno nepochybně bylo. Záleží na tom, nakolik by počet lidí v karanténě mohl ovlivnit výsledek voleb," domnívá se Kolesár.

Ten zároveň jako jedno z řešení problému vidí prodloužení trvání voleb ze současných dvou dnů. "Je ale samozřejmě otázkou, jaká bude situace na podzim," zdůraznil. O tom, jak a zda vůbec budou mít možnost voliči v karanténě odevzdat svůj hlas, nemají zatím jasno ani politici.

Pokud by se chtěli občané, kterým karanténa zabránila odvolit, bránit, sami žádnou možnost podle Kolesára nemají. Rozporovat výsledky voleb u Ústavního soudu mohou pouze političtí kandidáti. "Česko je reprezentativní demokracií. Kdyby šest milionů voličů podalo šest milionů návrhů na zneplatnění voleb, tak bychom to asi nestihli přezkoumat ani do konce funkčního období," uzavřel Kolesár.

Podívejte se na reportáž TV Nova o omezení volebního práva kvůli karanténě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz