Inspektor TV Nova

Hrady a zámky do kapsy! U miniatury Hluboké se pořádají i svatby

Miniatury českých hradů, zámků a dalších architektonických skvostů na jednom místě. To nabízí mariánskolázeňský park Boheminium, kde najdete 75 modelů. Park ročně navštíví 130 tisíc turistů a na prohlídku vyrazil i prázdninový inspektor.

Mnohé zámky a hrady poznáte na první pohled. Park Boheminium má v Mariánských Lázních 20letou historii. Jako první tam byl postavený hrad Karlštejn. Určitě poznáte i zámek Hluboká nad Vltavou. Tvůrcům modelů jde i o ty nejmenší detaily. Včetně nádvoří.


A další modely se staví. Inspektor měl možnost nahlédnout i do zákulisí. Teď se v dílně v parku dokončuje hrad Bouzov. "Vytipujeme památku v České republice, potom náš tým vyjede na místo a památku nafotí, pokud možno, když jsou k dispozici technické nákresy, tak je zároveň vezmou. A potom se tenhle základ předá modelářům," vysvětlil za park Jiří Sádlo.

Související obsah

Stavba modelů


Základ modelu vyrobí odsouzení ve věznici v Horním Slavkově. Za to musí majitelé parku samozřejmě zaplatit. A pak se ta konkrétní památka v parku dodělává. Modelářka Jana Koubová jednotlivé části barví.


Modelářství se věnuje již od dětství. "Z časopisu ABC jsme vystřihovali a lepili papírové modely. Člověk se při práci učí a neustále zdokonaluje. Člověk také při práci víc pozná tu památku. Uvědomí si, jak to vlastně ti mistři stavěli," popsala.


Modeláři nezapomínají ani na okolí, ve kterém památky stojí. Zámek Červená Lhota je stylově zasazený do jezírka.


"Je nádherný, vyvedený opravdu podle skutečnosti, líbí se mi i kamenný most, který modeláři vyrobili podle toho původního," zhodnotila řemeslnou úroveň miniatury hradu Loket jedna z návštěvnic. Nepřehlédnutelné je i bývalé mariánskolázeňské letiště s vystavenými letadly.

Související obsah


Zatímco ženy obdivují romantiku, muži preciznost modelářů. Moc to sluší i Ještědu. "Jako malý jsem stavěl modely z papíru, tak si umím moc dobře představit, kolik to dá práce," prohlásil dotázaný turista.

Nevšední místo pro svatbu


Jedním z nejnovějších modelů je zámek Hluboká. "Zajímavostí je, že na Hluboké máme už i svatby. Měli jsme zde dva páry z kraje, které se zde braly. U modelu se jim postaví altánek, oddával místostarosta," doplnil Sádlo.


Vystavené modely mají měřítko 1:25. Pro srovnání, člověk by musel mít asi sedm centimetrů, aby se modely mohl procházet.

Související obsah

Vyžití pro děti, parkování a závěrečné hodnocení


Park Boheminium má i dětský koutek a začal chovat stylově nejmenší plemeno koníků. O návštěvníky je tam postaráno, včetně cukrárny a restaurace. Čtyřčlenná rodina se tam naobědvá za zhruba 600 korun. Na výběr jsou většinou smažená jídla, minutky a grilované pokrmy.


S parkováním je to ale horší. Není tam moc místa. Auto můžete nechat dole ve městě a vyjet nahoru lanovkou. Park Boheminium leží v kopcích nad centrem Mariánských Lázní. Lidem se tam moc líbí a inspektorovi také. Proto vylepil stříbrnou medaili u pokladny.
 

Máte tip, kam by se měl Prázdninový inspektor vydat příště? Pište nám na prazdninovyinspektor@nova.cz.

rod, TN.cz

K tématu Inspektor TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz