Domácí

V zemích EU je nízké riziko nákazy, úřady varují před lokálními ohnisky

V zemích EU je nízké riziko nákazy, úřady varují před lokálními ohnisky
Zdroj: TV Nova

Od pondělí vstoupí v účinnost upozornění Ministerstva zahraničních věcí ohledně zvýšeného rizika při cestování do určitých oblastí napříč Evropou. Zmíněné země nebudou vyřazeny ze seznamu bezpečných zemí, cílem je pouze varovat občany před možným rizikem.

"Naše doporučení neznamená, že bychom tyto země vyřazovali ze seznamu bezpečných zemí. Cílem je naše občany varovat, že cestování do určitých oblastí může být spojeno se zvýšeným rizikem nákazy. Tak jako vznikají lokální ohniska v České republice, tak se samozřejmě nevyhnou i dalším zemím,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

V současné chvíli panuje podle cestovního semaforu, který zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách, ve všech zemích EU a EU+ nízké riziko nákazy, při cestě zpět do České republiky tak lidé nemusí podstupovat karanténu.

Riziko nákazy ale existuje, ministerstvo proto doporučuje, aby lidé vzali větší nebezpečí v úvahu při plánování svých cest.

Související obsah

Pokud by trend zhoršené epidemiologické situace pokračoval zejména v Rumunsku, Bulharsku a Portugalsku, mohly by být tyto státy v krátké době vyřazeny ze seznamu států s nízkým rizikem.


Seznam lokálních ohnisek v rámci EU:

Rakousko – Horní Rakousy, Vídeň

Švýcarsko – Curych, Vaud, Ženeva

Švédsko – Västerbotten, Västra Götaland, Jönköping

Bulharsko – Sofie, Varna, Plovdiv

Chorvatsko – Vukovarsko, Záhřeb, Osječko, Split – Dalmácie

Rumunsko – Suceava, Brašov, Vrancea

Španělsko – Katalánsko, Aragonie, Madrid, Baskicko

Portugalsko – Lisabon, Norte

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz