Koronavirus

Další kraj zpřísnil opatření! Kde nyní musíte nosit roušku? PŘEHLED

Další kraj zpřísnil opatření! Kde nyní musíte nosit roušku? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Od pondělí začala platit nová hygienická opatření kvůli šíření koronaviru. Největší změnou je snížení maximálního počtu účastníků na vnitřních hromadných akcích z tisícovky na polovinu. V Praze pak musí lidé nosit roušky už ve všech zdravotnických zařízeních, nová opatření zavedl také Jihočeský kraj.

Jihočeský kraj v pondělí reagoval na zhoršující se epidemiologickou situaci, kdy se Prachaticko stalo dalším ohniskem nákazy. V celém kraji tak nově od úterní půlnoci bude platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a na úřadech.

Krizový štáb kraje, který o opatřeních rozhodl, doporučuje nosit roušky třeba i na poště, v nákupním centru či ve veřejné dopravě. Povinné jsou ale na těchto místech jen na Prachaticku. Tam také zakázali návštěvy v nemocnici a v ústavech sociální péče.

Nová celoplošná nařízení oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek. Některá z nich začala platit v sobotu, další až od pondělí. Týká se to například snížení maximálního počtu lidí na hromadných akcích, které se konají ve vnitřních prostorech.

Od pondělka může být na takových akcích nejvýše 500 účastníků namísto předchozího tisíce. Pořadatelé ale mohou prostory rozdělit na pět sektorů, limit 500 návštěvníků pak bude platit pro každý z nich.

Týká se to veřejných i soukromých událostí, tedy koncertů a dalších hudebních, společenských a kulturních akcí, sportovních zápasů, ale třeba i svateb a pohřbů.

Související obsah

Už od soboty musí lidé na hromadných akcích, kterých se účastní více než 100 osob, uvnitř budov nosit ochranu dýchacích cest, jako jsou roušky, respirátory nebo šátky. "Co se týče roušek, na individuální návštěvu restaurace či baru se tato povinnost nevztahuje," doplnil Vojtěch.

Pro Pražany přinesl začátek týdne ještě další opatření. Povinnost nosit roušky nebo jinou ochranu úst a nosu platí nově ve všech zdravotnických zařízeních, tedy i v lékárnách nebo v čekárně u lékaře. Dosud lidé museli mít roušky v nemocnicích a také v metru, to platí i nadále.

Podobné nařízení vyhlásili hygienici od pátku v Libereckém a Ústeckém kraji, kde si musíte roušku nasadit při návštěvě zdravotnických a také sociálních zařízení. Od poloviny července se musí ochrana dýchacích cest nosit ve vnitřních prostorech včetně MHD na Jihlavsku. Stejná pravidla platí od pátku i v některých obcích Moravskoslezského kraje.

Související obsah

Od pondělí se také rozšířil seznam zemí s nízkým rizikem nákazy, na který se zařadilo Švédsko. Lidé, kteří z něj přijíždějí do Česka, tak už nebudou muset předkládat negativní test na Covid-19 ani nastoupit do 14denní karantény.

Mění se však pravidla pro zahraniční pracovníky právě ze Švédska a také Lucemburska. Zaměstnavatelé od nich budou požadovat negativní test na onemocnění, které způsobuje nový koronavirus. To samé už platí pro pracovníky z Bulharska, Rumunska a Portugalska.


Podívejte se na rozhovor s ministrem zdravotnictví o nových opatřeních:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz