Domácí

Na rajčatech i bramborách se letos daří plísním. Co se stane, když ji sníme?

Usychají vám na zahrádkách listy rajčat a brambor nebo vám odešly rostliny úplně? Častým problémem bývá plíseň bramborová, které se podle zahrádkářů letos daří. Jak se jí vyvarovat a co nepodcenit, poradí vědecký výzkumný pracovník Sekundární metabolity rostlin v ochraně plodin Roman Pavela.

Plíseň bramborová umí potrápit nejednoho zkušeného zahrádkáře. Základem předcházení plísní je dostatečná každoroční prevence. Na tu je letos ale pozdě. "Pro plíseň bramborovou jsou ideální podmínky vlhko a kolísání teplot. Objevuje se právě v tomto období, tedy v červenci. Proto s prevencí musíme začít už na začátku června. Mezi postřiky jsou ideální ty na bázi mědi. Důležité je jejich opakování. Po čtrnáctidenních intervalech se dělá třeba šest postřiků," říká Roman Pavela.


Plíseň na bramboře poznáme pouhým okem. Na listech i stoncích vznikají neohraničené vodnaté šedozelené, později hnědé skvrny, které se rychle šíří. Povrch je vrásčitý, rostlina přestává růst a vypadá, jako by ji spálilo prudké slunce.

Související obsah

Krom brambor napadá tato plíseň i rajčata nebo lilek. "Rajče je vlastně příbuzná rostlina, lilkovitá. Když už ale máme nakažené brambory a vhodné podmínky pro růst plísně, rajčata neochráníme. Plíseň totiž létá vzduchem, a tak nepomůže pěstovat rajčata a brambory odděleně,“ tvrdí vědecký výzkumný pracovník Ústavu rostlinné výroby.


Pokud už máme rostlinu napadenou, nic ji nezachrání. Důležité je zacházet s ní tak, aby příští rok nenastal stejný problém. "Nejlépe rostlinu posekat, hlavně nevytrhávat, shrabat a odvést někam pryč. Neházejte jí na kompost. Mohla by se nám jinak dál šířit na pozemku, a to i v příštích sezónách," radí Roman Pavela.

Když se nám opakovaně nedaří úroda nebo se nám každoročně objeví na rostlinách plíseň, je lepší připravit půdu na další sezónu tím, že podstoupí ozdravnou kúru. "Třeba vysít jetel, vojtěšku nebo zelené hnojení, aby si půda odpočinula a načerpala energii,“ radí Pavela.

Související obsah


Může se nám něco stát, když sníme nakaženou hlízu a jaký další strašák může letos potrápit naši úrodu, zjistíte ve videu pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz