Koronavirus

Za pár stovek i za tisíce! PŘEHLED míst, kde vám udělají test na Covid-19

Za pár stovek i za tisíce! PŘEHLED míst, kde vám udělají test na Covid-19
Zdroj: TN.cz

V Česku přibývá nakažených koronavirem a mnozí lidé by rádi věděli, jestli také nejsou nakažení a neohrožují tak své blízké. Redakce TN.cz vám přinesla přehled míst podle krajů, kde se můžete nechat otestovat i jako samoplátci.

Pro zjištění přítomnosti koronaviru slouží buď testy protilátek v těle, které bývají obvykle rychlejší, nebo takzvané PCR testy, které trvají déle, ale jsou přesnější.


PCR, neboli polymerázová řetězová reakce, je nejjistější test, který pomáhá odhalit Covid-19. PCR-RT, neboli kvantitativní polymerázová řetězová reakce, je variantou testu PCR, umožňuje sledovat cykly PCR v reálném čase.

Související obsah


Velké rozdíly v cenách PCR testů nejsou, ministerstvo zdravotnictví totiž ceny zastropovalo. Některé ústavy si ale připočítávají administrativní poplatky, jiné mají jako automatickou součást různá potvrzení a certifikáty. Někde si lze připlatit za rychlejší vyřízení.

 


Většina laboratoří je schopná vzorek otestovat metodou PCR a dodat výsledek do 48 hodin, jiné potřebují ale podstatně více času. Naopak v Praze můžete mít výsledky PCR testu již za dvě hodiny, pořádně si ale připlatíte.


Velké rozdíly jsou mezi různými testy na protilátky. Rychlotesty trvají minuty, maximálně desítky minut, jiné typy testů na protilátky až dva týdny. Výrazné jsou i rozdíly v cenách, které od stovek korun sahají až po tisíce.
 

Ministr Plaga (ANO) konečně řekl, za jakých podmínek se děti vrátí do škol. Podívejte se záznam tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz