Koronavirus

Dítě potkalo nakaženého Covidem-19, otestují ho až 11. den karantény

Dítě potkalo nakaženého Covidem-19, otestují ho až 11. den karantény
Zdroj: Profimedia

Krajské hygienické stanice mají plné ruce práce s koronavirovými testy. Jedna z dětských lékařek informovala o případu, kdy byl její pacient pozvaný na první test až druhý týden karantény. Podle ministerstva zdravotnictví hygienici stíhají, v ojedinělých případech se ale zdržení může objevit.

Dítě z Jihomoravského kraje potkalo člověka nakaženého Covidem-19 a od úterý je v karanténě. Podle algoritmu ministerstva zdravotnictví by mělo absolvovat v prvních pěti dnech test PCR na přítomnost koronaviru. Přesto se podle pediatričky, která na případ upozornila redakci TN.cz, dostane dítě na testy až příští týden ve čtvrtek, což je po 11 dnech.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Redakce TN.cz oslovila ministerstvo zdravotnictví, jestli je takový postup v pořádku. "Uvedený postup samozřejmě v pořádku není. Není akceptovatelné, aby docházelo k takto dlouhým prodlevám. Celý systém se musí zrychlit, i proto denně pracujeme na propojení jednotlivých systémů a komunikačních kanálů, řešíme personální i technické posílení krajských hygienických stanic a ve čtvrtek jsme představili národní strategii testování, která tuto problematiku komplexně řeší a měla by takovým situacím zcela zamezit," reagovala mluvčí ministerstva Klára Doláková.

Související obsah


Podle ministerstva ale obecně platí, že hygienické stanice stíhají postupovat podle časového rozvrhu algoritmu. "Nelze samozřejmě v případě jednotlivců vyloučit časovou prodlevu, například nutnost opakování vyšetření a podobně. Primárně tyto prodlevy vznikají na úrovni odběrných míst, jejichž kapacity však v tuto chvíli posilujeme," dodala Dostálová.


Národní strategie testování zahrnuje nastavení odpovídajících laboratorních kapacit, jejich elektronizace a racionální využívání v případě postupného nárůstu požadavků. Testování v Česku centrálně koordinuje Integrovaný centrální řídící tým a Laboratorní skupina při ministerstvu zdravotnictví. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.
 

Na Liberecku se objevilo nové ohnisko nákazy koronavirem. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz