Domácí

Ovoce mrzlo v sadech, padaly kroupy. Pěstitelé očekávají slabou úrodu

Českého ovoce bude letos na pultech obchodů hodně málo. Podle ovocnářů za to může nezvykle dlouhá vlna mrazivých nocí a rán v dubnu. A problém letos hlásí i ti, kteří se specializují na pěstování sazenic ovocných stromů.

Že to bude letos se sklizní ovoce špatné, bylo sadařům jasné už před čtvrt rokem. Po teplé zimě přišel mráz. A ten ve velkém spálil kvetoucí sady.


"Ty mrazíky z 95 procent zlikvidovaly veškerou úrodu, na stromech není prakticky nic, tam bude tak trošku na marmeládu," shrnul sadař Pavel Košulič.


Teploty pod nulu padaly více než dva týdny. Na mnoha místech i pod pět stupňů. "Po teplotně výrazně nadprůměrném období od začátku letošního roku až do března přišel relativně studený duben, který přinesl mnoho mrazivých rán. Ještě 15. dubna na většině meteorologických stanic rtuť teploměru klesala pod bod mrazu," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah


"Letošní úroda profesionálních ovocnářů bude bohužel podprůměrná. Předpokládáme, že sklizeň bude zhruba o 12 procent nižší, než je průměr," vyložil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.


Meruňky nejsou jediné, které odnesly sérii jarních mrazů. Výrazně méně je i třešní, hrušek nebo broskví. "U třešní ten jarní výpadek byl kvůli mrazům od 30 do 60 procent. U jablek je ta situace obdobná," srovnal sadař Jaroslav Mačkal.

Díky špatné úrodě nefungují ani pálenice, podívejte se v reportáži TV Nova:


Už tak milionové škody ještě zvýšily kroupy, které zasáhly mnohé sady. Neúroda je znát i na pultech prodejen. Drahé jsou meruňky, vysoko se drží i ceny jablek nebo hrušek. Příští rok může být problém sehnat třeba sazenice meruněk. Právě na ty se specializují v sadu u Valtic.

Související obsah


"Spálili jsme asi 50 balíků slámy, každý den v jednu hodinu se zapalovalo, ve tři hodiny jsme končili. Ty teploty trvaly 14 dnů, bylo -5 až -6 stupňů Celsia, přesto jsme ty plody nezachránili," popsal sadař Václav Pokorný.


Stálo je to statisíce. Jenomže meruňky nejsou, a tedy nejsou ani jádra a nebudou ani sazenice. S tím, jak se mění klima, jsou rozmary počasí stále častější.

Související obsah


"Už je to jedenáctým rokem a vždycky si říkáme, snad už bude příští rok lépe, ale bohužel, vždycky nás ta příroda překvapí," povzdechl si sadař Jaroslav Mačkal.


Mrazy nepoznamenaly snad jedině úrodu rybízu. Jenomže ten se už dnes pěstuje jen na pár posledních místech.
 

rod, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz