Domácí

Do Ruska míří obří zásilka šneků z Česka! Zásluhu na tom má i Putin

Do světa se chystá vyrazit největší zásilka českých šneků v historii. Zájem o vyhlášenou francouzskou delikatesu projevili ruští farmáři. A v pražských Dolních Chabrech jich pro ně na chov připravují rovnou čtyři tuny.

Šnečí játra, šnečí guláš, kaviár ze šneků nebo šneci po burgundsku. To vše láká gurmány. A také farmáře, dokonce i ty české. Právě šneci z tuzemska jsou prý vyhlášení. V Moskevské oblasti mají založit nový chov.


Čtyři tuny šneků, kteří vyrůstají v České republice, se připravují na dlouhou a dobrodružnou cestu. Už brzy je přivítají farmáři v Rusku.


Na to, jak je šnek pomalý, je velmi vytrvalý. Dokáže se rozmnožovat až čtyřiadvacet hodin v kuse. Čtyři tuny šneků pro Rusko tak dokážou v Dolních Chabrech vyprodukovat během tří měsíců. Velkou zásluhu na tomto obchodu má dokonce ruský prezident.

Související obsah


"Pan farmář Sergej Balajev byl na sjezdu farmářů, kde poslouchal Putina a dal mu otázku, proč v Rusku není povolené chovat šneky. Prezident dal rozkaz ministrovi a za týden bylo vše povoleno,“ tvrdí Roman Khusnutdinov ze Šnečí farmy.


U nás prý šneci bývali oblíbenější za první republiky. Teď je prý zastínily plody moře. Přesto patříme mezi jejich největší exportéry.


Šneci se do Ruska dostanou ve velkých sítích nákladním autem. Po celou dobu musejí mít stejnou teplotu i vlhkost vzduchu. Cesta by neměla trvat déle než jeden den.


Kdyby se šneci rozhodli jít po svých, dle pokusu by jim celá trasa trvala při průměrné rychlosti pět metrů za hodinu necelých šestačtyřicet let.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz