Koronavirus

Přísné podmínky cestování do Řecka. Rážová řekla, jak pomůže stát

Řecko od příštího pondělí Čechům zpřísňuje podmínky vstupu do země. Budou se muset prokázat negativním testem na Covid-19 a lékařským potvrzením o bezinfekčnosti. Hlavní hygienička Jarmila Rážová na tiskové konferenci popsala, jak stát turistům pomůže.

Negativní test starý nanejvýš 72 hodin a bezinfekčnost od lékaře. Čechy od pondělí 17. srpna čekají ztížené podmínky při cestování do Řecka.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli Řecku jednalo s dalšími resorty, hejtmany krajů, asociacemi cestovních kanceláří i fakultními nemocnicemi.

„Ty budou totiž tvořit páteřní síť testování. Chceme navýšit kapacitu testování pro občany Česka, kteří hodlají odcestovat do Řecka, aby se stačili nechat otestovat a mohli vstoupit na území Řecka,“ prohlásila Rážová.

Rážová zároveň vyzvala cestovní kanceláře, aby ministerstvu hlásili počty osob, které s nimi letecky cestují do Řecka. Důvodem mají být testovací kapacity. „Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob, ať už vnitřním, nebo vnějším. Raději zůstaňte na čerstvém vzduchu. Je dobré dodržovat bezpečné rozestupy. Při cestách hromadnou dopravou používejte roušku,“ vyzvala.

Související obsah

"Jednáme jako ministerstvo se zřizovateli odběrových míst, aby byly lidské kapacity posíleny a bylo možné vyšetřit očekávanou kapacitu, jakou nahlásí cestovní kanceláře," řekla Rážová.

„Budeme průběžně aktualizovat informace o fungování odběrových míst, ale i o podmínkách, které Řecko ještě přesně nenastavilo,“ doplnila.

 

Denní testovací kapacita v Česku mírně přesahuje 8000. Rážová apelovala na občany, aby se nechali testovat v odběrových místech podle svého bydliště. "Je nutné, aby se vešli do požadovaných 72 hodin. Také bezinfekčnost musí mít český občan před nástupem do letadla k dispozici," uvedla.
 

Negativní testy požadují po Češích také třeba ve Slovinsku, v Norsku nebo Finsku. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz