Zahraničí

"Nutili nás změnit výsledky," tvrdí členové běloruské volební komise

Zvukový záznam, na kterém jeden z úředníků nutí členy komise upravit volební výsledky, je prý pravý. Tvrdí to předseda volební komise v běloruském Vitebsku. Úředník prý požadoval, aby přepsali závěrečný protokol o hlasování ve prospěch Alexandra Lukašenka.

Záznam, který úředníka z nátlaku usvědčoval, se objevil na YouTube 11. srpna. Doplňující text uvádí, že nahrávka pochází z 9. srpna a jde o rozhovor mezi členy volební komise č. 25 v běloruském Vitebsku a přednostou příslušného okresního úřadu Siarhejem Staševským. Informoval o tom slovenský web tvnoviny.

Ze záznamu vyplývá, že prezidentské volby by v daném obvodě vyhrála Sviatlana Cichanovská. Staševskij měl členy volební komise nutit, aby vypracovali nový protokol, ve kterém bude mít většinu hlasů stávající prezident Lukašenko.

Související obsah

Cichanovské mělo připadnout maximálně 20 % hlasů. Členové komise měli být striktně proti a protokol prý odmítali podepsat. "Dnes není čas na principiálnost. Jste skvělí, vyjádřili jste svůj názor a já si vás za to vážím, ale dnes to musíme udělat jinak," argumentoval Staševskij.

Výsledkem celé záležitosti dle hovoru bylo, že komise konečný protokol nakonec podepsala. Ty členy, kteří odmítli připojit svůj podpis, měl přednosta vyzvat, aby opustili místnost s odůvodněním, že se jim udělalo nevolno. V takovém případě se do protokolu jen zahrne informace, že je daný člověk zdravotně indisponovaný a nemůže dokument podepsat.

Související obsah

Členové volební komise měli podle informací webu tvnoviny posléze potvrdit autentičnost zveřejněného záznamu. Předseda volební komise Siarhej Pitalenko, který je zároveň ředitelem školy, kde se nacházela volební místnost, údajně v nahrávce poznal svůj hlas.

Cichanovská podle výsledků Ústřední volební komise získala pouhých 10 % volebních hlasů, zatímco Lukašenko více než 80 %. Zbylí kandidáti i sama Cichanovská tento výsledek odmítli uznat. Po jeho zveřejnění se v Bělorusku zvedla vlna nepokojů. Bezpečností složky proti protestujícím zasáhli s nevídanou brutalitou.

Související obsah

Podle posledních informací bylo zatčeno více než 6700 lidí, stovky se jich zranily a dva lidé zemřeli. Běloruský ministr vnitra Jurij Karajev nařídil všechny zadržené demonstranty propustit.


Ministři zahraničních věcí EU se dohodli na sankcích proti Bělorusku. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz