Domácí

Takhle bude vypadat výuka. Ministr Plaga představil manuál pro školy

Ministři zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a školství Robert Plaga (ANO) v úterý na tiskové konferenci představili manuál, kterým se od září budou řídit školy v Česku. Co tedy žáky čeká a kde budou povinně nosit roušky?

Podle informací TV Nova už ministerstvo školství v noci na úterý manuál a další materiály rozeslalo ředitelům škol, nyní je představilo rodičům a veřejnosti. 

Že dokumenty už do škol odešly, potvrdil na tiskové konferenci i ministr Plaga. "Jsou barevně rozlišené, takže je jasně vidět, co je závazné, co doporučené a co informativní. Chtěli jsme co největší návrat k normálnímu provozu," zdůraznil Plaga.

Související obsah

Proto není omezený počet studentů ve třídách jako na jaře a před vstupem do školy žáci nemusejí ukazovat potvrzení o bezinfekčnosti.

Stáhněte si celý manuál určený pro výuku v nadcházejícím školním roce:

Manuál pro školní rok 2020/2021 vydaný ministerstvem školství

Typ souboru:pdf

Školy v přírodě ani výlety podle Plagy zakázané nejsou, ale jejich konání bude závislé na aktuální epidemiologické situaci. V manuálu jsou pravidla i pro vzdělávání na dálku nebo adaptaci žáků, kteří často ve třídách nebyli řadu měsíců.

Záznam celé tiskové konference:

 

Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, že provoz škol je navázaný i na semafor, který ukazuje, jaká je situace v jednotlivých okresech. Pokud by se někde Covid-19 začal rychle šířit, mohou školy v postiženém regionu přejít na výuku na dálku.

Související obsah

Nošení roušek bude povinné ve společných prostorách - na chodbách škol nebo ve frontě na oběd v jídelně. Podle Vojtěcha by povinné nošení roušek i přímo ve třídách mohlo negativně ovlivnit výuku, zvlášť na prvním stupni. Proto je tu žáci mohou odložit.

"Pokud se někde objeví nemocný s Covid-19, tak to neznamená, že půjde hned do karantény celá škola," ujišťuje Vojtěch. V manuálu jsou kontakty na hygieniky, nechybí ani instrukce, jak postupovat v případě podezření na koronavirus nebo potvrzení nákazy.

Ministerstvo školství by v nejbližší době mělo představit také pravidla výuky pro vysoké školy. Ministr Plaga nicméně zdůraznil, že tady vyučování vypadá jinak než na školách středních či základních, takže doporučení pro univerzity by neměla být tak obsáhlá.

Nový manuál ministerstva školství řeší i školy v přírodě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz