Naše Česko

Češi si berou hypotéky koronaviru navzdory, stále padají úroky!

Češi si berou hypotéky koronaviru navzdory, stále padají úroky!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Koronavirus zastavil v Česku na jaře život a v květnu si lidé vzali nejnižší počet hypoték za posledních 10 let. Jakmile se ale začala tvrdá opatření rozvolňovat, zájem opět vyletěl vzhůru.

Češi se budoucnosti kvůli koronavirové krizi obávali pouze jediný měsíc. V květnu počet uzavřených hypoték klesl na 10leté minimum, už v červnu začal ale opět strmě stoupat. 

"Další skvělá čísla trh přinesl i o měsíc později. Letošní červenec se podle objemu poskytnutých hypoték za takřka 21,6 miliardy korun stal nejsilnějším sedmým měsícem v historii ukazatele Fincetrum Hypoindex," říká Evžen Korec, ředitel developerské společnosti Ekospol.

Během letních měsíců nadále klesá také průměrná úroková sazba. Momentálně je na 2,15 procentech, tedy na úrovni z listopadu 2017.

Související obsah

"Pokud by tento trend pokračoval, mohl by letošní rok paradoxně překonat i dosud rekordní rok 2016. kdy banky poskytly hypotéky za celkem 225,809 miliardy korun," pokračuje Korec. Tehdy si Češi brali hypotéky především ze strachuz nového zákona o potřebitelském úvěru.

Podle Korce je ale nejisté, jak bude situace vyvine během podzimu a zimy. Potenciální druhá vlna může objem hypoték opět srazit. "Obavy z nejisté budoucnosti mnoha domácností však budou muset ustoupit od honby za novým hypotečním rekordem. Což pro hypoteční ale ani rezidenční trh není dobrá zpráva," uzavírá.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz